Advertisement

Gıda fiyatlarındaki kazançların azalmasıyla Çin'in enflasyonu 10 ayın zirvesinden gevşeyerek, dünyanın en büyük 2. ekonomisinin yavaşlamadan toparlanmaya başladığı esnada kredilerin sıkılaştırılması baskısını azalttı.

Ulusal İstatistik Bürosu'nun verilerine göre tüketici fiyatları Mart'ta yıllık bazda yüzde 2.1 arttı. Bloomberg anketine katılan 38 ekonomistin medyan tahmini enflasyonun, Şubat'taki yüzde 3.2'nin ardından Mart'ta da yüzde 2.5 hızlanacağı yönündeydi.

Fiyat kazançlarındaki yavaşlama, ekonomiyi son 13 yılın en ağır büyümesinden toparlamaya çalışan Başbakan Li Keqiang'ın çabalarını da destekledi. Çin Merkez Bankası Başkanı Zhour Xiaochuan, Şubat ayı enflasyon verisinin ardından Çin'in "tetikte" olması gerektiğini söylerken, diğer birçok yetkili de bu yıl finansal sistemden nakit çekti.

Yüzde 8 büyüme ve yüzde 3 enflasyonun, hükümet için rahat bir seviye olacağını belirten Bocom International Holdings Co.'nun Pekin'deki ekonomistlerinden Li Miaoxian, TÜFE'de Mart için yüzde 2.5 artış öngörmüşyü. Çin'in enflasyonu ilk çeyrekte yüzde 2.4 hızlandı.

Gıda maliyetleri Mart'ta yıllık bazda yüzde 2.7 artarak, Şubat'taki yüzde 6 seviyesinin yarısının bile altında kaldı.

Üretici fiyatları ise yıllık bazda yüzde 1.9 gerileyerek 13. ayında da düşüş kaydetti.