Advertisement

Devasa büyüklükteki tahvil alım programından çıkış stratejilerine ilişkin tartışmaların arttığı dönemde Fed Başkanı Ben S. Bernanke, sıkılaştırma yapmaya başladıklarında, varlık satmak yerine öncelikli olarak rezerv fazlalarının faizlerini yükselteceklerini belirtti.

"Öncelikli aracımız rezerv fazlalarında uygulanacak faizler olacak" diyen Bernanke, Georgia eyaletinin Stone Mountain kentinde katıldığı konferansta, sıkılaştırma esnasında para piyasası oranlarının büyük ihtimalle rezerv fazlarının faizlerine yakın seyredeceğini öngördü.

Fed başkanı bankanın parasal gevşemeden çıkış zamanlamasına ilişkin bir yorumda bulunmadı.

Mevcut çıkış stratejileri kapsamında istikrarlı bir şekilde varlık satabileceklerini söylediklerini hatırlatan Bernanke, ancak bu hamlenin normalleşme sürecinde temel araç olarak kullanılamayacağını ifade etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Nisan 2013 Salı, 13:45 Misafir fed fonları abd de üretime gitmedi,banka açıklarına yani özvarlıkları yedeklemeye gitti az bölüm de dünya borsalarını şişirmede kullanıldı ve artık fed destekli fonlar dünyadaki şişirdikleri borsalardan çıkmaya başladılar,abdde işsizlik zirve yaptı yani parasal genişleme üretime ve işsizliği önlemeye gitmemiş dediğim gibi.ayrıca portekiz,italya banaka sorunları gündemde,atom bombası üretmek üzere irana abd-israil saldırı beklentisi yanı sıra k.korenin abdye 1000 füse yönlendirmesi de işin cabası o halde borsalarda ikili zirvelerde iken hızla çekilmeler yaşanmak üzere olabilir.