Advertisement

(16:15'te güncellendi)

Hisse senetleri ve emtia grubu, Çin'de enflasyonun beklenenden yavaş çıkmasının ardından yükselişini ikinci güne taşıdı. Yen dolar karşısında, kendisini 2009 yılından bu yana ilk kez 100 seviyesine yaklaştıran üç günlük kaybının ardından yükseldi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi New York saati ile 08:35'te yüzde 0.3 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratlar, Alcoa'nın birinci çeyrek bilanço dönemini başlatması ile birlikte, yüzde 0.2 yükseldi. S&P GSCI Endeksi, bakırdaki yüzde 1.4'lük çıkışın desteği ile yüzde 0.4 yükseldi. Yen dolar karşısında, 99.65 seviyesine kadar düştükten sonra, yüzde 0.6 güçlenerek 98.82 seviyesine toparlandı. Fransa'nın 10 yıl vadeli tahvilleri son altı günde ilk kez değer kaybetti.

Çin'de enflasyon geçen ay son 10 ayın zirvesinden gevşedi. Bu hareket, ekonominin toparlanması ile birlikte politika yapıcıların sıkılaştırmaya gidebileceği endişelerini azalttı. Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, Japonya Merkez Bankası'nın 4 Nisan'da varlık alım programını ikiye katlamasının ardından yaptığı açıklamada, son üç gündeki yüzde 6.5'lik kayıpla birlikte yendeki zayıflığın, deflasyonu sona erdirmeye yönelik politikalardan kaynaklandığını söyledi. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, dün yaptığı konuşmada, ekonomik koşulların dört yıl öncesine göre daha güçlü olduğunu vurguladı, ancak bu koşulların istediği yerden uzak olduğunu söyledi.

Principal Gloal Investors'ın fon yöneticisi Binay Chandgothia, "Hisse senetlerinde halen risk iştahı var," dedi ve "Artan bir şekilde, parayı Japonya'ya koymak güvenli, zira çok kişi henüz çoğunluğa katılmadı. Çin konusunda fazla endişeli değilim. kayda değer bir sıkılaştırmaya gitmeyecekler" şeklinde görüş bildirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 yükseldi. Madencilik şirketleri, Rio Tinto Group, Lonmin Plc ve Kazakhmys Plc'nin yüzde 3'ün üzerinde artışlar kaydetmesinin öncülüğünde yükseldi. Stoxx 600 Temel Kaynaklar Endeksi yüzde 2.1'lik ralli yaparak bir ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

(16:15'te güncellendi)