Advertisement

(16:25'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, ABD'de Alcoa Inc.'nin bilanço dönemini beklenenden daha iyi kar açıklayarak açması ve madencilik hisselerinde görülen ralli sonrası yükseldi.

Dünyanın en büyük madencilik şirketleri BHP Billiton Ltd. and Rio Tinto Group, metal fiyatlarındaki yükselişlerin desteği ile en az yüzde 1.9 değer kazandı. Repsol SA, Cezayir'de doğalgaz bulduğunu açıklamasının ardından son bir ayon en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. Lagardere SCA, European, Aeronautic, Defence & Space Co.'daki hissesini satmasının ardından yüzde 2.2 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 13:49'da, 288.39 puana geldi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi dün, Temmuz ayından bu yana en güçlü üç günlük satış dalgasının ardından, Almanya'da sanayi üretiminin beklenenden hızlı artmasının etkisi ile sıçrama yapmıştı. Endeks yılın başından bu yana yüzde 3.1 yükseldi.

Londra'da Barclays Plc'nin refah yönetimi biriminden Avrupa, Orta Doğu ve Afrika için yatırım stratejisi müdürü Kevin Gardiner, Bloomberg Television'dan Francine Lacqua'ya yaptığı değerlendirmede, "ABD çok önde, ancak Avrupa çok geride değil," dedi ve "Euro Bölgesi tek başına çok hızlı büyümüyor, ancak eğer küresel ekonomi iyi büyüyorsa, bu durum Avrupalı ihracatçılara yardımcı olacak ve Avrupa Borsalarındaki büyük çokuluslu şirketler de oldukça iyi performans gösterecek" şeklinde konuştu.

Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki hisselerin işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 30 günün ortalamasının yüzde 20 altındaydı.

(16:25'te güncellendi)