Advertisement

 (17:00'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin'de yavaşlayan enflasyonunun dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde para politikasını sıkılaştırma baskısını azaltması sonucu, tüketici ve enerji şirketlerine gelen alımların öncülüğünde, son yedi günde ilk kez yukarı yönde hareket etti.

Çin'in en büyük sporda kullanılan araçlar ve pikap kamyon üreticisi Great Wall Motor Co., Hong Kong'daki işlemlerde, son 10 ayın en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. Rusya'nın en büyük kamu dışı petrol şirketi OAO Lukoil, son dört ayın en düşük seviyesinden sıçradı. Demir cevheri ve manganez üreticisinin ortağı Assore Ltd., Johannesburg'daki işlemlerde, son bir ayın en büyük kazancını kaydetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 13:10'da, 1,011.26 puana çıktı ve 30 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesinden yükseldi. Çin'de enflasyon geçen ay son 10 ayın zirvesinden gevşedi ve bu durum, ekonomi toparlandıkça politika yapıcıların üzerindeki kredileri sıkılaştırma baskısını azalttı.

Jakarta'da PT Bahana TCW Investment Management'ın direktörlerinden Soni Wibowo, "Yayırımcıların gelişen piyasalara ilişkin algısı çok olumsuz, bu nedenle, en ufak iyi bir haberde, piyasa sıçrama yapabiliyor" dedi.

Tayland para birimi baht, Japonya Merkez Bankası'nın daha önce benzeri görülmemiş büyüklükte teşvik uygulamasına gitmesinin ülkenin varlıklarına talebi artırması sonrası, dolar karşısında değer kazandı ve 1997'den bu yana ilk kez 29 seviyesini kırdı. Rus rublesi ve Güney Afrika randı en az yüzde 0.3 yükseldi.

Japonya Merkez Bankası yetkilileri geçen hafta ekonomik büyümeyi desteklemek için aylık tahvil alım miktarında ciddi artışa giderken, Fed Başkanı Be S. Bernanke, dünkü açıklamasında, ekonomik koşullarında istediği gibi olmadığını söyledi.

 (17:00'de güncellendi)