Advertisement

Fed Açık Piyasası Komitesi'nde oy hakkına sahip olan 2 Fed başkanı, istihdam piyasasındaki yavaşlamaya dikkat çekerek büyümenin devam edebilmesi için rekor düzeydeki teşviklerin sürdürülmesinin gerektiğini savundu.

New York Fed Başkanı William C. Dudley, Mart'ta kaydedilen son 9 ayın en düşük bordro büyümesinin, zafer ilan etmeden önce oturup ekonominin nasıl performans göstereceğini görme gereksiniminin altını çizdiğini söylerken, Chicago Fed Başkanı Charles Evans da "Kayıtsız olmamalıyız" diyerek, işsizliğin kabul edilemez derecede yüksek olduğunu vurguladı.

Teşvik önlemlerinin devam etmesi ihtiyacı, merkez bankasının, toparlanmanın güçlenmesinin ardından kaydadeğer bir süre daha faizlerin düşük seyretmesi gerektiği görüşünü tekrarlayan Fed Başkanı Janet Yellen'dan da destek buldu. Washington'da konuşan Yellen, finansal istikrarı tehdit eden hızlı kredi büyümesi ya da ciddi bir varlık balon riski olmadığını savundu.

Bir sonraki toplantılarını 30 Nisan-1 Mayıs'ta yapacak olan FOMC üyeleri, aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını ne kadar daha sürdüreceklerini tartışıyor. Evans dün Chicago'da Fed'in en azından bu yılın sonuna kadar tahvil almaya devam etmesini beklediğini ifade etti. Komitede oy hakkı bulunmayan Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser ise geçtiğimiz hafta alımların hızının önümüzdeki aylarda düşürülmesinin gerektiğini dile getirmişti.

ABD'de tarımdışı istihdam Mart'ta 88,000 kişi ile son 9 ayın en düşük düzeyinde arttı.