Advertisement

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pimco'nun CEO'su Muhammed El-Erian, Amerikan Wall Street Journey gazetesine verdiği röportajında Fed ve diğer merkez bankalarının, temelleri değil, varlık fiyatlarını desteklediğini söyledi.

Yatırımcıların piyasanın her bölümünde sunî seviyelerden işlemlerin yapıldığının farkına varmasının gerektiğini savunan El-Erian, "Bu tahviller, hisseler, hepsinde geçerli. Eğer bu seviyeler temellerle desteklenmez ve temelleri yansıtmazsa, yatırımcılar zarar görecek" dedi.

ABD'de hisse senedi piyasaları geçtiğimiz hafta yeni rekorlar kırarken, tahvil faizleri de rekor düşük seviyelere geriledi.

Bazı ekonomistler Fed'in parasal genişlemesinden erken çıkmasından endişe ederken El-Erian, sorunun tam diğer tarafından endişe duyuyor.

"Biz çok uzun süre kalacaklarını düşünüyor ve bu şekilde bilinçli olarak hata yapacaklar" ifadeleriyle dikkat çeken El-Erian, merkez bankalarının, asıl hedefleri olan büyüme ve istihdama ulaşmaları için yatırımcıları, görünenden daha fazla risk almaya itmeleri gerektiğini savundu.