Advertisement

Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi Almanya'nın merkez bankası başkanı Jens Weidmann, Avrupa'daki borç krizinin aşılmasının onyılı bulabileceğini ileri sürerek, sorunun ancak siyasetçilerin sırtlarını Avrupa Merkez Bankası'na dayamayı bıraktığında çözülebileceğini savundu. Weidmann, yapısal denetimlerin artırılması yönünde baskı yaptı.

Amerikan Wall Street Journal gazetesine röportaj veren Weidmann, bir yandan verilerin gerektirmesi hâlinde AMB'nin faiz indirebileceğinin sinyalini verirken, diğer yandan bu hamlenin Euro bloğunun "ekonomik talihini" döndürmeyeceği konusunda uyardı.

Bundesbank Başkanı Weidmann, Güney Kıbrıs'ın kurtarma paketi anlaşmasını överek, "Anlaşma diğerleri için şablon olmasa da, bankaların hissedarlarının hatalı yatırım kararlarının maliyetini üstlenmeleri bakımından hiyerarşik düzene sahip olmanın önemini gösteriyor" dedi.

Borç krizinin ve etkilerinin aşılmasındaki sıkıntıların önümüzdeki onyılda da devam edeceğini söyleyen Weidmann, krizde en kötünün geride kaldığını söyleyen Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun yorumlarıyla çelişti.

Bundesbank Başkanı, Güney Avrupa'daki küçük şirketlerin düşük maliyetlere ulaşmasında Avrupa Yatırım Bankası'nın, Avrupa Merkez Bankası'ndan daha iyi çözüm araçlara sahip olduğunu savundu.

Ülkelerin AMB'ye bağımlılıklarını azaltmasını gerektiğinin altını çizen Weidmann, "Para politikaları yalnızca semptomları giderir ve bu politikalar yan etkileri ve riskleri de beraberinde getirir" dedi.