Advertisement

(15:15'te güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Apple Inc.'nin tedarikçilerindeki düşüşler ve metal fiyatlarındaki düşüşlerin metal üreticilerine satış getirmesi sonucu son beş ayın en düşük seviyesine indi.

 LG Display Co., ses chipi üreticisi Cirrus Logic Inc.'nin stoklarda fazla olduğunu açıklamasının iPhone satışlarının analistlerin beklentilerinin altında kalabileceğini işaret etmesi ile birlikte, Seul'deki işlemlerde, son dört ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Jiangxi Copper Co., bakırın düşüşünü ikinci güne taşımasının ardından, Hong Kong'daki işlemlerde, son 18 ayın en düşük seviyesine indi. Rus rublesi, petroldeki yükselişin ardından, son yedi ayın en düşük seviyesinden sıçradı ve Micex Endeksi beş günlük düşüşünü tersine çevirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 düşerek, Hong Kong saati ile 16:47'de 998.34 puana indi ve 28 Kasım'dan bu yana en düşük kapanışına yönlendi. Emtiadaki satış dalgası, talebin azalmakta olduğu endişesini ön plana çıkardı. Uluslararası Para Fonu (IMF) bu hafta, Avrupa'daki resesyonun daha da derinleşmesi ile birlikte, küresel büyüme tahminini düşürdü.

Mumbai'de IDBI Federal Life Insurance Co. şef yatırım yetkilisi Aneesh Srivastava, "Küresel büyüme ortamı açık bir şekilde zorlu hale geliyor," dedi ve "Bu yıl bir taban oluşturma yılı olacak ve toparlanma yalnızca gelecek yıl görülecek" şeklinde görüş bildirdi.

Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.2 düşüşle 22 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine indi. Vietnam'da VN Endeksi yüzde 2.2'lik kayıpla bir ayın en düşüğüne geriledi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.3 düşerken, Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

(15:15'te güncellendi)