Advertisement

(19:20'de güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, günü dünün seviyesine göre çok değişmeden kapattı ve gün içerisinde kaydettiği kazançları, Debenhams Plc ve Syngenta AG gibi firmaların kâr açıklamaları sonrası sildi.

İngiltere'nin en büyük ikinci alışveriş mağazası zinciri Debenhams yılın ilk yarısında piyasa payını artırmasıyla beraber 5 ayın en hızlı rallisini gerçekleştirdi. Syngenta, Brezilya'daki aktivitelerinin gelirleri artırmasıyla yüzde 3 ilerledi. Nokia ise yatırımcıları hayal kırıklığına uğratan verileriyle yüzde 8.3 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7'ye varan kazançlarını silerek Londra saati ile 16:30'da 283.73 puana geldi. Gösterge endeksi bu hafta genelinde ise yüzde 3 geriledi.

CMC Markets İngiltere satış işlemleri müdürü Matt Basi, Londra'da Bloomberg Television'dan Mark Barton'a yaptığı değerlendirmede, "Karışık rakamlar geldi, bu nedenle, muhtemelen makro görünümden yön bulacağız," dedi ve "Tablo oldukça karışık, ancak sabah hafifçe pozitif bir ton vardı" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa hisse senetleri dün geri çekildi ve gösterge endeks Stoxx Europe 600, emtia üreticileri ve otomobil şirketlerinin öncülüğünde yüzde 1.5 düştü. ABD hisse senetleri de, Bank of America Corp. ve Textron Inc. gibi önemli şirketlerin karlarının tahminlerin altında kalmasından dolayı düştü.
(19:20'de güncellendi)