Advertisement

Yuanın dün 19 yılın zirvesine tırmanmasının ardından Çin Merkez Bankası Başkan yardımcısı Yi Gang, yuanın işlem bandının "yakın gelecekte" genişletileceğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu'nun Washington'da dün yapılan toplantısında konuşan Yi, kurun daha piyasa odaklı olacağının altını çizerek, geçtiğimiz yıl işlem bandının yüzde 0.5'ten yüzde 1'e çıkarıldığını, yakın gelecekte bunun daha da genişleyeceğini düşündüklerini ifade etti.

Çin, bu hafta Washington'da bir araya gelmeye hazırlanan G-20 ve IMF üyelerinin yuandaki değerlenmeyi hızlandırması yönündeki baskılarına maruz kalabilir. ABD Hazine Bakanlığı'nın geçtiğimiz hafta yayınladığı raporlarından birinde yuanın "değerinin altında fiyatlandığını" söyledi ve Japonya'ya da yeni devalüe etmekten kaçınması gerektiğini söyledi.

Yuan dün dolar karşısında 6.1723 seviyesine tırmanarak 19 yılın en yükseğinden kapandı. Yuanın referans oranı bugün yüzde 0.12 indirilerek 6.2416'ya çekildi. Referans oranındaki kesinti Ağustos'tan bu yana görülen en sert düşüşe işaret ederek, yuanı zayıflamaya zorladı. Spot oran bugün Şanghay saati ile 11:53 itibariyle yüzde 0.13 değer kaybederek 6.1805 seviyesine geriledi ve son 2 ayın en büyük düşüşünü kaydetti.