Advertisement

Hindistan'da, altın fiyatlarının son 30 yılın en hızlı düşüşünü göstermesi sonrası tüketicilerin altın mücevher ve sikke almaya koşmaları sonucu, traderlar ve bankaların stokları eritmesi ile birlikte, altın ithalatının bu çeyrekte hızlı bir artış göstermesi bekleniyor.

Bombay Bullion Association Ltd. Başkanı Mohit Kamboj, denizaşırı altın alımlarının Haziran'da sona erecek üç aylık dönemde, geçen yılın aynı dönemindeki seviyesi olan 225 tondan yüzde 36 artarak 305 tona çıkabileceğini kaydeti. Kamboj, ithalatın bu ay geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artabileceğini sözlerine ekledi.

Altının son iki yılın en düşük seviyesine inmesi ile birlikte, alıcılar, Hindistan'da düğünlerin yoğun olduğu döneme yaklaşırken, kuyumcular ve bankaların altın satan birimlerinin önünde kuyruklar oluşturdu. Altın fiyatları, 12 yıl ard arda değer kazandıktan sonra, bu yıl, ABD ekonomisindeki toparlanmanın altına "servet tutma"  talebini azaltmaso sonucu, yüzde 18 düştü ve 15 Nisan'da 1983 yılından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi ve ayı piyasası dahilinde kaybını daha da genişletti.

Kamboj, "Bankalar ve acentaların elinde satacakları fazla bir altın kalmadı ve kuyumcular perakende talebi karşılayabilmek için primli fiyatlardan alıyor," dedi ve "Küçük ve perakende yatrımcılar daha ziyade sikke ve çubuk altın alıyor. İnsanların alım hızına baktığımızda, ithalat artacak" değerlendirmesinde bulundu.

Kamboj, fiyatların önümüzdeki dört ila beş günde 10 gram için 24,500 rupiye (453 dolar) düşebileceğini söyledi. Hindistan'da vadeli piyasada 10 gramlık altın 16 Nisan'da 25,270 rupiye kadar düşerek Eylül 2011'den bu yana en düşük seviyesine indi. Haziran vadeli kontrat Mumbai saati ile 13:02'de yüzde 0.6 düşüşle 25,530 rupiye geldi.