Advertisement

ABD'de geçtiğimiz hafta işsizlik başvurusunda bulunanların sayısı çok değişiklik göstermeyerek istihdam piyasasının istikrara kavuşuyor olabileceği sinyalini verdi.

İşsizlik sigortası başvuruları 13 Nisan itibariyle sona eren haftada 4,000 yükselerek 352,000'e çıktı ve Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanına paralel gerçekleşti. Geçtiğimiz hafta açıklanan verilerde ise herhangi sıradışı bir şey görülmediği belirtilirken, California ve Kentucky eyaletlerinin verilerinin tahmini olduğu açıklandı.

Raporun, işverenler tarafından şu an ellerinde olan işgücünü korumak adına yeterince talep olduğunun anlaşıldığı ve harcamaların artması durumunda daha fazla istihdam yaratılabileceği sinyalini verdiği belirtiliyor. Ekonominin en büyük bölümü olan tüketici harcamalarında yaşanacak bir artış, federal harcama kesintilerinin yol açacağı ekonomik büyüme yavaşlamasını dengelemek için gerekli görünüyor.

Moody's Analytics kıdemli ekonomisti Ryan Sweet, "İstihdam piyasası doğru yolda ilerliyor. Zayıf Mart verilerinin ardından özgüven çok önemli" yorumunu yaptı.

Bloomberg anketine katılan 46 ekonomistin tahmin medyanı 350,000'e yükseliş yönünde gerçekleşti. Tahminler ise 330,000 ve 380,000 arasında farklılık gösterdi. ABD Çalışma Bakanlığı geçtiğimiz haftanın verilerini 346,000'den 348,000'e yukarı yönlü revize etti.

Daha az volatilite gösteren 4 haftalık ortalama ise 358,500'den 361,250'ye yükseldi.