Advertisement

ABD öncü ekonomik göstergelerin yer aldığı endeks Mart ayında beklenmedik bir şekilde son 7 ayın ilk düşüşünü gerçekleştirerek dünyanın en büyük ekonomisinin soğumaya başlamış olabileceği sinyalini verdi.

Conference Board tarafından önümüzdeki 3 ve 6 aya yönelik görünüme ışık tutmak amacıyla gerçekleştirilen gösterge Mart ayında yüzde 0.1 düşerken, önceki iki ay boyunca yüzde 0.5 artış kaydetmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.1'lik artış yönünde gerçekleşmişti.

Rakamlar, imalatın gevşemesi ve maaş vergilerinin etkisini göstermesiyle beraber ekonominin birinci çeyrek sonunda zorlanmaya başladığını gösteriyor. Aynı zamanda yükselen hisse fiyatları ve düşük faizlerin, ekonominin yüzde 70'ini oluşturan hanehalkı harcamalarını artırması bekleniyor.

New Jersey merkezli Wrightson ICAP kıdemli ekonomisti Bill Jordan, "İkinci çeyrek için ekonomik büyüme bakımından görünüm biraz şüpheli ama yılın ikinci yarısı için hâlâ iyimseriz" ifadelerini kullandı.

Bloomberg anketine katılan 48 ekonomistin tahminleri yüzde 0.4'lük düşüş ile yüzde 0.6'lık artış arasında değişiklik gösterdi.

Bugün açıklanan bir başka rapor ise geçtiğimiz hafta işsizlik başvurusunda bulunanların sayısının çok değişmediğini gösterdi. İlk kez işsizlik sigortası yapanların sayısı 4,000 artarak 352,000'e yükseldi.