Advertisement

Siyasi çıkmazdan kurtulamayan İtalya'da bugün başlayan seçim maratonda cumhurbaşkanı da seçilemedi. 319 senatör, 630 milletvekili ve 20 idari bölgeden gelen 58 temsilcinin oluşturduğu bin kişilik seçici meclisin öğleden sonra 12. cumhurbaşkanını belirlemek için yaptığı ikinci tur oylamada, hiçbir aday 3'te 2 çoğunluk sayısına ulaşamadı.

İkinci turda, 418 boş oy çıktı. 5 Yıldız Hareketi'nin adayı Stefano Rodota 230 oyla en çok oy alan aday oldu. Oylamada, Sergio Chiamparino'ya 90, Massimo D'Alema'ya ise 38 oy çıktı. İlk turda en çok oy alan Franco Marini, bu turda 15 oyda kaldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur oylamasında, Demokrat Parti lideri Pier Luigi Bersani ve Özgürlükçü Halk Partisi (PDL) lideri Silvio Berlusconi'ye 4'er oy çıkarken, İtalyan teknik direktör Giovanni Trapattoni, ünlü aktris Sophia Loren ve İtalyan porno yıldızı Rocco Siffredi'ye de birer oy çıkması dikkati çekti.

Bu arada, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda gün boyu oylama sürerken, dışarıda yaklaşık 200 kadar kişi, 5 Yıldız Hareketi'nin adayı Rodota'nın cumhurbaşkanı olmasını isteyen sloganlar attı. Demokrat Parti lideri Bersani de Franco Marini'yi, Berlusconi ile birlikte aday gösterdiği için bazı PD seçmenleri tarafından protesto edildi.
Öte yandan, seçimin ilk turunda en çok oyu alan eski Senato Başkanı Marini'nin adaylığının ise şu aşamada tekrar gündeme gelmeyeceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreci yarın sabah yapılacak 3. tur oylama ile devam edecek. Yasalara göre, 3. turda da bir sonuç çıkmaz ise 4. turdan itibaren cumhurbaşkanı seçilebilmek için salt çoğunluk sayısı olan 504 oy aranacak.