Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yönetici Direktörü Christine Lagarde, düşük faizlerin şimdiye kadar bölge ekonomisini canlandırmayı başaramadığı Euro Bölgesi'nin büyümeyi destekleyici adımlar atma imkanı olan tek merkez bankasına sahip olduğunu ifade etti.

Fischer, BOJ'un ekonomisini destekleme çabalarının "hiç şüphesiz doğru yönde" olduğunu, ancak henüz büyük etkilerinin öngörülemeyeceğini ifade etti.

Son yıllardaki başarısız politika hamlelerinin ardından Avrupa Merkez Bankasının hareket alanı kalan tek banka olduğunun altını çizen Lagarde, bankanın bu alanı, "En uygun buldukları ve en büyük kaldıraç etkisini" yaratacağına inandığı zamanda kullanacağından emin olduğunu dile getirdi.

AMB'nin geçtiğimiz yıl borçlanma maliyetlerini aşağı çekmek için tahvil alımını söylemiş olmasının ardından dahi Avrupalı politika yapıcılar,  çevre ekonomilerindeki şirket ve hanehalkının uygun fiyatlı krediye girebilmesi için bir yol bulmaya çalışıyor. Bölgenin büyüme tahminini bu hafta aşağı çeken IMF, bu yıl daralacağını öngördükleri bölgede "agresif" para politikası çağrısında bulundu.

Politika yapıcıların faizlerde daha fazla indirim yapmasının yeterli olmadığını, yetkililerin düşük borçlanma maliyetlerinin reel ekonomiye ulaşmasını da sağlamalarının gerektiğini savunan Lagarde, "Para politikasının gideceği bölgelerde de çalışılmasını gerekiyor" dedi.

Lagarde, Hollanda'nın bütçe hedeflerini tutturmak için kendisine daha fazla zaman tanıdığını hatırlatarak, bu hamlelerin hız ve büyüklüklerinin önemli olduğunu, ancak bazı ülkelerin mali konsolidasyonlarda aşırı hızlı davranmasının gerekmediğini belirtti.

IMF Başkanı rekor düzeyde işsizlikle karşı karşıya olan İspanya'nın bütçe hedeflerini tutturması için daha fazla zamana ihtiyacının olduğunu söyledi.