Advertisement

G-20 ülkelerinin Japonya'nın görülmedik büyüklükteki parasal genişleme hamlelerini anlaması gerektiğini savunan Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, yendeki düşüşte bir "sansür" beklemediğini söyledi.

Para birimini hiçbir şekilde zayıflatmaya çalışmadıklarının altını çizen Kuroda, BOJ'un yüzde 2 enflasyona en kısa zamanda ulaşmaya çalıştığını belirtti.

Bloomberg Haber Ajansı'nın ele geçirdiği G-20 açıklama metninin taslağına göre, G-20 ülkelerinin hiçbir ülke için istisna yapmadan ve öne çıkarmadan, rekabetçi devalüasyonun önlenmesine bağlı kalacakları açıklamalarını teyit edecek. Yen, son 6 ayda dolar karşısında yüzde 20 değer kaybederek, 16 önemli para birimi arasında en kötü performans gösteren para oldu.

Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ LTd.'ın stratejistlerinden Takahiro Sekido, G-20 toplantısının Japonya ve yenin zayıflaması önündeki engelleri kaldırma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Yen geçtiğimiz hafta dolar karşısında 99.95 seviyesinden 4 yılın en düşük düzeyini kaydetti ve dün New York'ta 19:05'te 98.25'te seyretti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Nisan 2013 Cuma, 13:56 Misafir abd karşılığı olmadan bol para basarak istediğini alıyor. ama dolar değerinde pek düşme yok. japonya bol para bassın. ne var bunda. abd nin asıl korkusu yapmak istediklerinin diğer ülkeler tarafından farkedilecek olması