Advertisement

Çin Merkez Bankası'nın yakın zamanda yuanın işlem bandının genişletileceğini söylemesinin ardından yuan vadelileri rekor yükseğin yüzde 0.1 yakınına kadar geldi ve 4. haftasını daha kazançla kapamaya hazırlandı.

Yuanın 12 aylık teslimatlık kontratları dolar karşısında 6.2465'ten fiyatlanarak, dünkü 6.2475 düzeyinden çok fazla değişiklik kaydetmedi. 12 aylık teslimatsız yuan kontratları 17 Nisan'da 6.2423 düzetinden 1998'den bu yana en yükseğini test etmişti. Çin Merkez Bankası bugün günlük referans oranını yüzde 0.03 aşağı çekerek 6.2395 olarak belirledi. Referans oranının her iki yönünde de maksimum yüzde 1 dalgalanma hakkı olan yuan Şanghay'da yüzde 0.04 değerlenerek 6.1788'e çıktı.

UBS AG'ye göre Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Yi Gang'ın politika yapıcıların yuan kontrollerini gevşeteceğinin sinyalini vermesinin ardından Çin büyük ihtimalle önümüzdeki hafta yuanıın işlem bandını genişletecek. UBS analistleri Manik Narain ve Geoffrey Yu, bu haftaki G-20 toplantısının sonunda açıklanabileceğini öngördü.

Diğer yandan Australia&New Zealand Banking Group Ltd.'ın kıdemli stratejistlerinden Khoon Goh ise bandın bu yıl genişleme ihtimalinin yüksek olduğunu ancak değişikliğin o kadar acil olmadığını savundu. Khoon Goh, yuanın işlem bandının üst sınırına yakın seyretmesinden ötürü, yakın zamanda yapılacak bir değişikliğin yuanı güçlendireceğini, bu nedenle Çin'in yuanın referans oranına daha yakın seviyelerde seyrettiği bir zamanı tercih edeceğini söyledi.

Yuan bu hafta dolar karşısında bu hafta 6.1723 seviyesinden 19 yılın zirvesine tırmandı ve Ekim'den bu yana üst sınıra yakın seyrediyor.

Bloomberg anketine katılan 20 analistin 12'si bandın bu yıl, 8'i ise 2014'te genişleyeceğini öngördü.