Advertisement

Euro Bölgesi ekonomisinin kötülemesiyle aralarında UBS AG ve Royal Bank of Scotland Group Plc'nin de yer aldığı bankalar Avrupa Merkez Bankası'nın politika faizini indireceğini öngörüyor.

İmalat ve hizmet aktivitesi göstergelerinin Nisan'da üretimdeki zayıflığı öne çıkarmasıyla her iki bankanın ekonomistleri de Mayıs'ta faiz indirimi beklemeye başladı. Almanya'nın Ifo iş dünyası güven endeksi de bugün ekonomistlerin beklentisinin üzerinde düştü.

AMB'deki politika yapıcıları da 2 Mayıs'taki toplantılarında faiz indirimi olabileceğinin sinyalini verdi. AMB Başkanı Mario Draghi ay başında toparlanmanın bozulması hâlinde borçlanma maliyetlerini düşürebileceğini söylemesinin ardından 19 Nisan'da ekonomik verilerde hiçbir ilerleme görmediğini ifade etti. ABD Yönetim Kurulu üyelerinden Joerg Asmussen de Draghi'nin 1 gün sonrasında verilerin ihtiyaca işaret etmesi hâlinde faizleri indirebileceklerini dile getirdi.

Öngörülerinin ana çıkış noktasının merkez bankası yönetim kurulu üyelerinin son aydaki açıklamaları olduğunun altını çizen RBS'in ekonomistlerinden Richard Barwell, bir ay daha zayıf veri görmenin toparlanmanın kalıcı bir şekilde geciktiğini göstermediğini, bunun da yeterli bir neden olduğunu söyledi.

UBS, AMB'nin politika faizini yüzde 0.75'ten yüzde 0.5'e indireceğini öngördü.