Advertisement

Federal bütçe kesintilerinin devreye girdiği ABD'de işverenlerin, zorunlu kısıntıların etkisini görmek üzere beklemede kalmasıyla iş olanakları Mart'ta 5 yılın zirvesinden gevşedi.

Washington'daki Çalışma Bakanlığı dün yeni açılan pozisyon sayısının 55,000 azalarak 3.84 milyara gerilediğiğini açıkladı. İş olanakları Şubat'ta 3.9 milyon pozisyon ile Mayıs 2008'den bu yana en yüksek seviyesine işaret etmişti. Rapor aynı zamanda işe alımların yavaşladığı ve işten çıkarmaların arttığına da dikkat çekti.

ABD'de Ocak ayında devreye giren zorunlu harcama kesintileri ve istihdam vergisinin tüketiciler üzerindeki etkisinin hissedilmesiyle şirketler istihdam artırma konusuna daha mesafeli yaklaşabilir. İşe alımların geçtiğimiz ay artış kaydetmiş olmasına rağmen, 2013'ün ikinci yarısında ücret kazançlarının artması ve ekonomik büyümenin canlanması için daha büyük artış gerekiyor.

İstihdam büyümesinin ılımlı seyrettiğini belirten JP Morgan Chase&Co.'nun kıdemli ekonomistlerinden Robert Mellman, vergi artışlarının yılın başlarında devreye girdiğini ve bunun da perakende satışları ve imalat üretimini yavaşlattığını söyledi. Mellman, yavaşlamanın, şirketlerin savunmacı olup olmayacağına ilişkin sorulara neden olduğunu söyledi.

Merkez bankalarının teşvikleri ve beklenenden iyi gelen kurumsal kazançlara ilişkin iyimserlik sayesinde hisseler tırmandı ve Standard&Poor's 500 Endeksi'ne 4. gününde de kazanç sağladı. S&P 500 Endeksi dün yüzde 0.5 artarak 1,625.96 puandan kapandı.

Almanya'nın fabrika siparişlerinin Mart'ta beklenenin üzerinde gelmesinin ardından dün Euro Bölgesi'nin görünümü de iyi oldu.