Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de tüketici kredileri, kredi kartı alımlarının azalmasıyla Mart'ta beklentinin altında arttı.

Fed'in verilerine göre tüketici kredileri Şubat'taki 18.6 milyar dolar ile Mayıs 2012'den bu yana en yüksek sıçramasının ardından Mart'ta 7.97 milyar dolarlık artışla sınırlı kaldı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini tüketici kredilerinin 15.6 milyar dolar artacağı yönündeydi. Dönmeyen akreditifler  yükselirken, kredi kartı harcamalarını da kapsayan döner krediler düştü.

Kredi kartı kullanımındaki gevşeme, yüksek istihdam vergisinin etkisiyle Mart'ta azalan tüketici harcamalarındaki yavaşlamaya paralel gitti. Diğer yandan artan hisse fiyatları ve konut değerleri, yeni otomobil gibi alım yapacaklara düşük borçlanma maliyeti avantajı sağlayarak hanehalkının parasal durumlarını düzeltmesine yardımcı oldu.

Aylık volatilite değişimlerinin tabloyu değiştirmediğini söyleyen UBS Securities LLC'nin ekonomistlerinden Sam Coffin, hanehalkının bilanço tablolarının ciddi oranda ilerleme kaydettiğini, konut ve hisse senetlerindeki kazançların da yardımcı olduğunu belirtti.

Bloomberg anketine katılan 31 ekonomist 11 milyar dolardan 20 milyar dolara uzanan değişik tahminlerde bulundu.

Merkez bankalarının teşvikleri ve beklenenden iyi gelen kurumsal kazançlara ilişkin iyimserlik sayesinde hisseler tırmandı ve Standard&Poor's 500 Endeksi'ne 4. gününde de kazanç sağladı. S&P 500 Endeksi dün yüzde 0.5 artarak 1,625.96 puandan kapandı.