Advertisement

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'in ihracatının beklentinin üzerinde gelmesi ve HSBC Holdings Plc'nin de aralarında yer aldığı şirketlerin kazançlarının yatırımcıları sevindirmesiyle Asya Borsaları 3. gününde yükselerek 5 yılın zirvesine tırmandı.

Dünyanın en büyük ikinci inşaat ve maden ekipmanı üreticisi Komatsu Ltd. yüzde 4.4 değerlenerek sanayi şirketlerine öncüük etti. HSBC Holdings, bankanın kârlarının analistlerin tahminlerinin üzerinde gelmesi sonrasında yüzde 1.5 primlendi. En büyük 2. flash bellek üreticisi Toshiba Corp.,  Nikkei gazetesinin, şirketin satışlarının tahminleri tutturamayacağını yazmasının ardından yüzde 4.3 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 kazançla 143.21 puana çıktı. Tüm sektör gruplarının artış kaydettiği endeks bu yıl Japonya Merkez Bankası'nın deflasyonla mücadele politikalarını genişleteceği spekülasyonu üzerine yüzde 9.8 yükseldi.

Piyasaların teşviklerle desteklendiğini belirten Perpetual Ltd.'ın yatırım piyasası araştırmaları müdürü Matthew Sherwood, ekonomik verilerin, teşvik gerektirecek kadar zayıf, ancak kazanç beklentilerini artıda tutacak kadar güçlü olduğunu söyledi.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1 yükseldi. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.7 kazançla 4.5 yılın zirvesine çıktı. Endeks Kasım'ın ortasından bu yana yüzde 65 ralli yaptı.