Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın daha fazla teşvik uygulayacağı spekülasyonu ve Euro Bölgesi'ndeki kredi risklerinin azalmasıyla euronun dolar karşısındaki volatilitesi 4 ayın en düşüğüne yakın seyretti.

AMB Başkanı Mario Draghi bu hafta politika yapıcıların negatif mevdyat faizi konusunda açık görüşü olduğunu söyledi. Yatırımcıların, Almanya'nın 10 yıllık tahvilleri karşısında 10 yıllık İspanyol tahvili tutmak için talep ettikleri ekstra faiz dün Ağustos 2011'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Yeni Zelanda doları, ülkenin merkez bankası başkanı Graeme Wheeler'ın bankanın Yeni Zelanda doları sattığını söylemesinin ardından 5 haftanın en düşüğüne geriledi. Avustralya doları, Çin'in ithalatının ekonomistlerin beklediğinden daha fazla büyümesi üzerine kayıplarını sildi.

Euronun kısa vadede bantın dışına çıkmayacağı tahmininde bulunan Commonwealth Bank of Australia'nın Sidney'deki para birimi ekonomistlerinden Peter Dragicevich, Avrupa'nın çevre ekonomilerindeki tahvil faizleri ile Almanya'nınkiler arasındaki farkın kapanmaya devam ettiğini, bunun da Avrupa'daki kuyruk risklerin azaldığı konusunda iyi bir sinyal olduğunu söyledi. Dragicevich, bunun zayıf makro ortamı ve AMB'nin daha fazla adım atması riskini dengeledi.

Euro-dolar'ın 1 haftalık zımni volatilitesi, dün yüzde 7.33 ile 10 Ocak'tan bu yana en düşüğüne gerilemesinin ardından bugün Tokyo saati ile 13:42'de yüzde 7.66'da seyretti.

Euro, dolar karşısında yüzde 0.1 kazançla 1.0392 seviyesine çıkarken, yen karşısında erken saatlerde yüzde 0.4 zayıflamasının ardından büyük değişiklik kaydetmedi ve 129.53'ten işlem gördü.

Yeni Zelanda doları yüzde 0.7 değer kaybederek 83.94 cente geriledi ve 83.50 centten 1 Nisan'dan bu yana en düşüğünü test etti. Yen, dolar karşısında 98.93'ten işlem gördü. Dolar karşısında erken saatlerde yüzde 0.3 güçlenen yen, 6 Mayıs'tan sonraki 3 seansta yüzde 2'nin üzerinde değer kaybetti.