Advertisement

Almanya'da sanayi üretimi Mart ayında beklenmedik bir şekilde arttı ve artışını ikinci aya taşıdı. Bu durum, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin büyümeye dönmekte olduğu işaretlerine katkıda bulundu.

Sanayi üretimi Mart ayında, yüzde 0.6 artış gösterdiği Şubat ayında göre yüzde 1.2 genişledi. Bloomberg News'un anketine katılan 40 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.1 düşmesi bekleniyordu. Sanayi üretimi, takvim etkisinden arındırılmış rakamlarla, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.5 düştü.

Son 25 yılın en soğuk Mart ayının Almanya'nın 2012 yılının son çeyreğindeki daralmasından toparlanmasını geciktirirken, bugünkü veriler, ekonominin sıçramakta olduğunu işaret ediyor. Almanya'da dün açıklanan Mart ayı fabrika siparişleri verisi de beklenmedik bir şekilde artmış ve artışını ikinci aya genişletmişti. Öte yandan, işsizlik oranı da son 20 yılın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Dusseldorf'ta HSBC Trinkaus & Burkhardt AG ekonomisti Stefan Schilbe, "Şirketler, Euro Bölgesi'nde en son 2012 yılın ortasında görülen felaket senaryolarına ilişkin endişelerin azalması ile birlikte, yatırım yapma konusunda daha istekli hale geliyorlar" dedi ve "Ancak, iş dünyası güveni gibi öncü gösterge verilerde son dönemde görülen kötüleşme, toparlanmaya giden yolun engebeli olduğunu işaret ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'da imalat sanayi üretimi Mart ayında yüzde 1.4 artarken, yatırım malları üretimi yüzde 2.1 genişledi. Enerji üretimi yüzde 4, inşaat aktıvitesi ise yüzde 3.1 artarak, soğuk hava koşullarını yansıttı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Mayıs 2013 Çarşamba, 19:00 Misafir almanya 'da bu otomotiv endüstrisi varken her daim kar yapar. türkiye bugün çok yavaş ve ağır ilerlese de otomotiv markası, smart phone ve bilişim ürünleri yapabilmeli... bu dünyanın gelecekte tümünün kullanacağı ürünler.