Advertisement

ABD endeks vadelileri gösterge Standard & Poor's 500 Endeksi'nin rekor seviyeyi genişletmesinin ardından yatay seyrediyor. Yatırımcılar News Corp.  ve Monster Beverage Corp. gibi şirketlerin verilerini bekliyor.

ABD'nin en büyük doğal ürün toptancısı Whole Foods Market Inc. (WFM), verilerin beklenenden iyi çıkması ve yıllık gelir tahminini aşmasıyla birlikte New York piyasası öncesinde yüzde 8.0 yükseldi. Electronic Arts Inc. de senelik kâr verilerinin analistlerin tahminlerinin üstüne çıktığını açıkladıktan sonra Almanya işlemlerinde yüzde 7.9'luk bir ralli yaptı. Symantec Corp ise üç aylık satış ve kazançlarının analistlerin tahminlerinden düşük olacağını açıkladıktan sonra New York piyasasında yüzde 4.8'lik kayıp yaşadı.

S&P 500 (SPX) Haziran vadeli kontratları yüzde 0.1'den daha az bir artışla New York saati ile 07:26'da 1,621.3 puana ulaştı. ABD hisseleri gösterge endeksi dün yüzde 0.5 artış gösterdi. Endeks 1,600 barajını ilk defa 3 Mayıs'ta görmüştü. Dow Jones Industrial Average vadeli kontratları bugün 11 puan, yani yüzde 0.1, artarak 14,994 puan oldu.

Frankfurt'ta bulunan Deutsche Asset & Wealth Management yöneticisi Ivo Weinoehrl, "Kâr sezonu, yavaş bir büyüme ortamı içerisinde olduğumuzu gösterdi. Şirketler satış tahminlerini kaçırıyor ve toplam gelir verilerinde düşüş açıklıyorlar, fakat hisse başına gelir tahminlerinin üzerindeler" dedi ve ekledi; "Şirketler kâr marjları zaten rekor seviyedeyken, gelirlerini korumak için büyük bir çaba gösteriyorlar. Aynı zamanda hisse geri satın alımları da EPS'i hisse sayısını düşürmeye sevk ediyor."

Bloomberg verilerine göre S&P 500 Endeksi'nde işlem gören şirketlerin yüzde 72'si 8 Nisan'dan bu yana geçen süreçte kâr beklentilerini geçtiklerini açıklarken bunların yüzde 52'si satış tahminlerini tutturamadı. News Corp. ve Monster Beverage'ın da aralarında bulunduğu 5 şirket bugün kâr verilerini açıklayacaklar.