Advertisement

Dünyanın en büyük altın alıcısı Hindistan tarafından yapılan altın ithalatı, merkez bankasının bankalar tarafından okyanus ötesinden yapılan altın alımlarına sınırlama getirmesiyle altına hücum etmesi üzerine Mayıs ayında üst üste ikinci ay 100 tonun üzerine çıkmaya doğru ilerledi.

MMTC-PAMP India Pvt. yönetici direktörü Rajesh Khosla, altının 15 Nisan'da son 33 yılın en sert düşüşünü yaşamasının ardından bankacılar, traderlar ve kuyumcuların geçtiğimiz ay altın ithalatına hücum ederek 100 tondan daha fazla ithalat yaptıklarını dile getirdi. Khosla, MMTC-PAMP'ın kuzey Hindistan'da bulunan rafinerisinin 100 ton altın, 600 ton gümüş ve yıllık 2.5 milyon sikke altın üretimi yapma kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

Hindistan merkez bankası Reserve Bank of India (RBI) 3 Mayıs'ta yaptığı bir açıklamada, bu ay sonunda bankaların konsinye bazlı altın ithalatına sınırlama getirmeyi planladığını belirtirken, yerel talebi ve rekor cari açığı azaltmayı hedeflediğini ifade etti. Bankalar yalnızca mücevherat iharacatçılarının ihtiyaçlarını karşılamak için konsinye bazlı altın alabilecekler. RBI, şu an devam eden konsinye bazlı alımların oranı, bankaların fonlama ihtiyacı olmayan alımlar olduğunu belirtti.  

Khosla dün Yeni Delhi'de gerçekleştirilen röportajda "Herkesin RBI yönetmelikleri açıklanmadan mümkün olduğu kadar altın ithalatı yapmaya çalışmasıyla bu ayın ithalat oranı Nisan ayı kadar oldu. Her kuyumcu 'Fiyatlar iyi, o zaman ithalat yapalım' diyor gibi duruyor. Haklı olup olmadıklarını zaman gösterecek" yorumunu yaptı.