Advertisement

Gelişen piyasa ekonomik büyümesi, HSBC Holdings Plc tarafından satın alma yöneticileri arasında yapılan bir anketin imalat ve hizmet sektörüne olan küresel talebin azaldığını göstermesiyle birlikte, büyük ihtimalle Eylül 2011'den bu yana en zayıf dönemi yaşıyor.

Londra merkezli Markit Economics tarafından derlenen ve 5,000'den fazla şirketin durumunu inceleyen HSBC Emerging Markets Endeksi, bugün açıklanan HSBC verilerine göre Mart ayında 52.5 seviyesinde olmasının ardından Nisan'da 51.3'e düştü. 50 üzerindeki bir değer genişlemenin göstergesiyken, 50'nin altındaki değerler daralma sinyali olarak görülüyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Euro Bölgesi'ndeki resesyonun 2 yıla uzamasının dünyanın geri kalanını da aşağı çekmesiyle birlikte, 16 Nisan tarihli küresel büyüme tahmininde kısıtlamaya gitti. IMF dördüncü kez tahminini azaltarak küresel ekonominin bu yıl yüzde 3.3 yükseleceğini ön gördü.

HSBC'nin Asya ekonomik araştırma departmanı başkanlarından Frederic Neumann, "En gelişmiş piyasalardaki zayıf ekonomik büyüme, gelişen dünyada da hissedilmeye başlandı. Yavaş büyüme, gelişen piyasaların gelişmiş piyasalardaki geniş kapsamlı iktisadi durgunluklar karşısındaki hassasiyetini daha da artırıyor ve Avrupa'daki düşüş ya da finansal stresin kendilerine sıçrayıp sıçramayacağını düşünmelerine neden oluyor" diye konuştu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl, S&P 500'deki yüzde 14'lük artışa nazaran, yüzde 0.4 düşüş yaşadı.

HSBC'ye göre, şirket yöneticilerinin yıllık hasılat beklentileri için gösterge olan HSBC Emerging Markets Future Output Endeksi düşüşünü ikinci aya taşıyarak Eylül'den bu yana en düşük seviyeyi gördü.