Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkan Yardımcısı David Lipton, ABD'de ekonomik büyümenin kapasitesinin altında bir performans gösteren hükümet olmasaydı yüzde 4 civarında gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Güney Afrika'da bugün gerçekleştirilen bir röportajda Lipton, "Özel sektör aslında güçlü bir toparlanma gösteriyor. Kamu sektörü büyümenin üzerinde biraz ağırlık oluşturuyor. Şu an büyüme yüzde 2 ama eğer bu ağırlık olmasaydı belki de yüzde 3, 3.5 veya 4'ü bile bulabilirdi" ifadelerini kullandı.

Lipton, düşük faiz oranları ve Fed tarafından gerçekleştirilen parasal genişleme politikasının ABD'de ekonomik büyümeyi hızlandırdığını ve küresel ekonomiye de destek olduğunu belirtti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) son gerçekleştirdiği toplantının ardından aylık 85 milyar dolarlık varlık alımına devam edeceğini belirtti. Dünyanın en büyük ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.5 büyürken, Bloomberg anketine katılan 86 ekonomistin tahmin medyanı olan yüzde 3'ün altında kaldı.

Lipton, "Para politikasının ekonomiyi daha fazla hızlandırması için büyük ihtimalle az bir alan var ama yine de çok pozitif bir rol oynadı" diyerek sözlerini tamamladı.