Advertisement

Hanehalkı borçlarının tüketimler üzerindeki baskısı ve zayıf yenin Güney Kore'nin ihracat görünümünü olumsuz etkilemesiyle GÜney Kore Merkez Bankası da bugün, bu ay faiz indiren Avustralya, Avrupa ve Hindistan merkez bankaları arasına katıldı.

Güney Kore Merkez Bankası Başkanı Kim Choong Soo ve yönetim kurulu, politika faizi olan 7 günlük geri alım oranını yğzde 2.75'ten yüzde 2.5'e çekti. Bankanın bu hamlesi Bloomberg anketine katılan 20 ekonomistin 6'sı tarafından öngörülmüştü.

Faiz indirim kararı, geçtiğimiz ayki para politikası toplantısında politika yapıcıların 4'e 3'ün faiz artışı karşısında oy kullanarak, 2006'dan bu yana yetkililer arasında en derin görüş ayrılığına işaret etmesinin ardından, verilerin Asya'nın en büyük 4. ekonomisine dair karışık sinyaller verdiği döneme denk geldi. İktidardaki Yeni Cephe Partisi lideri Lee Hahh Koo dün bankayı daha aktif role davet ederek, faiz indirimi baskısını artırdı.

Dünya genelinde Japonya'dan Avrupa ve Güney Kore'nin benzer hamlelerde bulunmasıyla yeni bir küresel genişleme dalgasının görüldüğünü belirten Seul'daki Hyundai Securities Co.'nun ekonomistlerinden Lee Sang Jae, faiz indiriminin, ülkenin zayıf yen mücadelesine yardımcı olacağını söyledi.

Kospi Endeksi Seul saatiyle 10:46 itibariyle yüzde 0.8 yukarıda seyretti.

Yasakoyucular bu hafta ekonomiyi desteklemek için 17.3 trilyon wonluk (15.9 milyar dolar) ekstra bütçeyi onayladı ve merkez bankası da geçtiğimiz ay ufak ülçekli şirketler için özel kredileri destekledi. Yenin son 6 ayda dolar karşısında yüzde 20 değer kaybetmesi, Güney Kore ile rekabet eden Japon otomobil ve elektronik ihracatçılarına yardımcı oldu.