Advertisement

News Corp.'un beklentinin üzerinde kazanç açıklaması ve Güney Kore Merkez Bankası'nın politika faizini indirmesinin ardından Japonya dışındaki Asya Borsaları tırmandı. Japon Topix Endeksi, yendeki güçlenmenin etkisiyle kazançlarını sildi.

GS Engineering&Construction yüzde 7.2 değerlenerek Güney Koreli inşaat şirketlerini yukarı taşıdı. News Corp., Rupert Murdoch liderliğindeki medya şirketinin beklentilerin üzerinde kazanç açıklaması sonrasında yüzde 3 primlendi. Dünyanın en büyük lastik üreticisi Bridgestone Corp., tam yıllık  tahminlerini analistlerin beklentisinin altında tutmasının ardından yüzde 5.1 değer kaybetti.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 kazançla 489.62 puana yükselerek 5. gününde de artış kaydetti. Japonya'nın da dahil olduğu MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 kayıpla yüzde 0.4 oranındaki kazancını geri verdi.

Paranın hisselere kaymasının uzun bir süre daha devam edeceğini öngören Wilson HTM Investment Group'un yatırım danışmanlarından Oeter Esho, yatırımcıların kazançlarda istikrarlı bir taban seviyesi istediğini ve şimdilik bunun da iyi gittiğini söyledi. Esho, merkez bankalarının parasal genişleme hamlelerinin yakın zamanda değişmeyeceğini, bunun da hisse senedi piyasalarını daha cazip hâle getirdiğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, ABD ve Avrupa'daki politika yapıcılar büyümeyi daha fazla desteklemek için beklemede kalırken Japonya Merkez Bankası'nın deflasyonu sonlandırmak için daha fazla önlem alacağı spekülasyonuyla bu yıl yüzde 11 yükseldi.

Endeksteki hisseler tahmini kazançların 14.3 katından işlem görürken, Standard&Poor's 500 Endeksi 14.8 katı, Stoxx Europe 600 Endeksi de 13.3 katından fiyatlandı.