Advertisement

Dünyanın en büyük 3. kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, tahvil temerrütlerinin, kredi notlarının hatalı olduğu anlamına gelmediğini söyledi.

Analist Jeremy Carter, sonunda temerrüte düşen "A", "BBB" ya da "BB" notuna sahip bir şirketin gelecekteki temerrüt ihtimali görüşünün hatalı olduğunu söylemenin, temerrütün her safhada olası olduğunu kabullenen ve baştan ortaya koyan kredi derecelendirme kuruluşunun rolunü yok saydığını belirtti.

Federal Kriz Araştırma Komisyonu, konut balonu oluşturken kredi derecelendirme kuruluşlarının daha fazla iş kazanmak için standartlarını düşürerek, 1930'lardan bu yana görülen en kötü finansal krize neden olduğunu söylüyor.

Kongre, komisyonun bu değerlendirmesinin ardından 2010'da, ABD Sermaye Piyasaları Komisyonu'nu, federal düzenlemelerde kredi notlarına bağlılığını azaltmaya zorlayan Dodd-Frank Yasası'nı çıkarmıştı.

Standard&Poor's ve Moody's'in ardından 4. büyük reyting kurumu olan Fitch, yapılandırılmış ürünlerin analizini, niceliksel değerlendirmelerin ağırlığını azaltıp niteliksele kaydırarak iyileştirmeye çalıştı.

Fitch, kredi notlarının temerrüt oranlarına karar vermek için kullanılmadığını söyledi.