Advertisement

Borsa İstanbul 100 (BIST 100 ) endeksi günü Moody's'in açıklamalarının ardından artan satış baskısı ile dünkü kapanışa göre 921,06 puanlık düşüşle 89.931,15 puandan tamamladı.

Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri dünkü kapanışa göre ortalama yüzde 1,01 oranında değer kaybetti, toplam işlem hacmi 3,1 milyar lira oldu. 

Güne alıcılı başlayan endeks, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 91.371,70 puana geliştirdikten sonra ilk seansı 90.776,17 puandan tamamladı. İkinci seansın hemen öncesinde Moody's tarafından AA muhabirine yapılan açıklamanın ardından 2. seansa satıcılı başlayan endeks, en düşük 89.614,86 puana geriledikten sonra günü analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 89.800 puanın üzerinde tamamladı.

Analistler, Moody's İletişim Stratejisti Sibado'nun AA'ya yaptığı açıklamada "Moody's'in kredi derecelendirmeleri geçerliliğini sürdürmektedir. Yeniden gözden geçirme için herhangi bir zaman dilimimiz bulunmamaktadır" ifadesinin yer almasının, çok kısa vadede not artışı beklentisi içinde olan yatırımcılar tarafından negatif algılandığını belirtiyor. Bunun da kar satışlarını tetiklediğini dile getiren analistler, açıklamanın zamanlama konusunda herhangi bir bağlayıcılığı olmadığı ve herhangi bir zamanı da işaret etmediğini, dolayısıyla gelen satışların kar satışı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Not artışı ile ilgili beklentilerin açıklama öncesine göre değişiklik göstermeyeceğini vurgulayan analistler, satış baskılarının sınırlı kalmasını bekliyor.