Advertisement

Fed Philadelphia Başkanı Charles Plosser, Bloomberg TV'ye yaptığı açıklamada Federal Reserve tarafından gerçekleştirilen büyük parasal teşvik programının (QE) yavaşlatılması gerektiğini dile getirerek, şu an uygulanan para politikasının işgücü piyasasına ne kadar yardımcı olduğundan emin olmadığını dile getirdi.

"Bana kalsa ben QE'yi durdurmak isterim ama özellikle genişleme hızını azaltmaya başladığımızı görmek isterim" diyen Plosser, "Daha sonra yavaş yavaş çıkış stratejisine geçebiliriz" ifadelerini kullandı.  

Fed geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada "işgücü piyasasında gözle görülür bir gelişme olana kadar" parasal teşviğe devam edeceğini söylemişti. Fed şu an yüzde 7.5 olan işsizlik oranını yüzde 6.5'e indirmeyi hedefliyor.

Plosser, "Ben, şu anki para politikamızın bu ülkede en büyük problem olan işsizlik konusuna bir destek ve iyileşme getirdiğini düşünmüyorum" dedi.

Fed'in aylık 85 milyar dolarlık varlık alımı politikası son zamanlarda bazı analistler tarafından eleştirilmeye başlanmıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Mayıs 2013 Perşembe, 19:17 Misafir yapma ya ah ah bende neler istiyorum ama olmuyor