Advertisement

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurucusu komünist lider Mao Zıdong'un torunu, Çin'in en zengin 500 kişisi sıralamasında 242'nci oldu.

Finans dergisi "New Fortune"un Çin'in zenginleri listesinde, Kong ve eşi Çın Dongşıng'in, 5 milyar yüenlik (yaklaşık 817 milyon ABD doları) servetle yer alması tartışma konusu oldu.

Mao ve üçüncü eşi Hı Zıcın'ın kız torunu olan Kong'un serveti, ülkenin sosyal ağlarında geniş yankı buldu. 

Kong'un, 15 senelik evlilik dışı bir ilişkinin ardından 2011 yılında sigorta firması, müzayede evi ve kargo şirketi sahibi olan Çın Dongşıng ile evlendiği ifade ediliyor.

Çiftin, ikisi kız üç çocuğu olduğu belirtilirken, bu durumun Çin'in tek çocuk siyasetini ihlal ettiğine işaret ediliyor.

Sosyal ağlarda Kong, "proletarya devriminin büyük lideri Mao"nun anısına ihanetle suçlanıyor.

Kong'a yapılan eleştiriler arasında "özel mülkiyeti kaldıran Mao'nun soyundan gelen birinin bir kapitalistle evli olduğu ve üç çocuk doğurarak tek çocuk siyasetini ihlal ettiği" yer alıyor.

Kong'u eleştirenlerin yanında, "milyonların Kong'un kocasına ait olduğunu" belirtenler de bulunuyor.

Çin'de son dönemde özellikle sosyal ağlarda liderlerin yakınlarının ve yerel yöneticilerin servetleri sıklıkla tartışılıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Kasım 2013 Pazartesi, 08:40 Misafir bu konu için 2 yorum olur, birincisi bal tutan parmağını yalar, her rejimde böyledir hele totaliter rejimlerde kılıçlar daha keskindir, yani hiç insaf merhamet olmadan toplanır. ikincisi bu haber çok bayatladı artık kaldırılmalıdır.