Advertisement

Avustralya dolarındaki değerlenmeyi, maden sektörünün pik seviyesine yaklaşmasını ve mali sıkılaştırmayı tahminlerine yansıtan Avustralya Merkez Bankası enflasyon görünümünü aşağı çekerek, bu yıl büyümenin trend altında kalacağı beklentisini yineledi.

Çeyrek dönem raporunda maden dışı sektörlerdeki yatırım görünümünün önümüzdeki aylarda düşük seyredeceğini belirten RBA, maden yatırımlarının zirveye yaklaşması, Avustralya dolarının yüksek seviyelerde seyretmesi ve mevcut mali konsolidasyonun önümüzdeki yıl büyüme üzerindeki baskısını hissettirirken, düşük faizin talepleri destekleyeceğini öngördü.

Avustralya Merkez Bankası tüketici fiyatlarının Aralık 2013'e kadar yüzde 2 artacağını öngörerek, enflasyon tahmini de 3 ay önceki yüzde 3 beklentisinin altına indirdi. RBA 2013'te yüzde 2.5 büyüme tahmininde bulundu. Avustralya doları bugün Sidney saati ile 11:41'de 1.0085 dolardan işlem gördü.

RBA Başkanı Glenn Stevens ve yönetim kurulu bu hafta ılımlı enflasyon görünümünün, maden dışındaki sektörleri desteklemeye imkan tanımasıyla gecelik nakit faizini yüzde 2.75 ile rekor düşüğe indirdi. Banka, bir yandan düşük faizlerin konut fiyatlarını sıçratma tehdidine karşı uyarsa da, diğer yandan sektörler arasında denge değişikliklerine yönelik sinyallerin olduğunu söyledi.

Konut fiyatlarının tahminin üzerinde hızlandığını söyleyen banka, fiyatların 2012'deki düşüklerinden yüzde 4 yükseldiğini not düştü. Varlık ve güvenin tüketimin beklenenden güçlü büyümesini desteklediğini belirten RBA, "Buna hanehalkı kaldıraçlarında artış eşlik ederse, finansal istikrar bakımından endişelere neden olabilir" dedi.