Advertisement

Küresel merkez bankaları, Hindistan'dan Polonya'ya uzanan faiz indirimi dalgasına rağmen para politikalarını gevşetmeye devam ediyor.

G-7 Maliye Bakanaları bugün İngiltere'de para politikalarını görüşmek üzere bir araya gelmeye hazırlanırken, Morgan Stanley ve Credit Suisse Group AG'dekiler başta olmak üzere ekonomistler, politika yapıcıların zayıf küresel büyüme, yavaşlayan enflasyon ve para birimlerindeki kazançları kontrol altına almak için teşvik uygulamayı sürdüreceğini tahmin ediyor.

Merkez bankalarının çoğunun hâlen genişlemeci para politikalarından yana bir tutum sergilediklerinin altını çizen Joachim Fels'in liderliğindeki Morgan Stanley ekonomistleri, "Bu eğilim göz önünde bulundurulduğunda, büyüme ya da enflasyondaki aşağı yönlü sürprizlerin merkez bankalarını daha fazla teşviğe itmesi o kadar da güç olmuyor" dedi.

Bank of America Corp.'un verilerine göre Güney Kore'nin dünkü hamlesi Haziran 2007'den bu yana dünya genelinde yapılan 511. faiz indiri oldu. Likidite dalgası hisse senedi piyasalarını yukarı taşısa da, henüz bu hamleler ekonomik büyüme üzerinde büyük bir etki göstermedi.

Merkez bankalarının, piyasaları sevmelerinden ötürü değil, makro hedeflerine piyasalar vasıtasıyla ulaşmalarından ötürü yatırımcıların en iyi dostu olduğunu söyleyen PIMCO'nun CEO'su Muhammed El-Erian, merkez bankalarının yaptığının temellere de yansımasını umduklarını dile getirdi.