Advertisement

Büyümeyi desteklemek için daha fazla çaba göstermesi konusunda meslektaşlarından gelecek baskıyla karşılaşmaya hazırlanan Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa'daki kemer sıkma yaklaşımının gevşetilmesine destek sinyali verdi.

İngiltere'deki G-7 Maliye Bakanları ve merkez bankacıları toplantısının öncesinde  Londra'da bir konferansa katılan Schaeuble, Euro Bölgesi hükümetlerinin, bölgedeki resesyondan kurtulmaya yönelik hamlelerde bulunmaları için yeterli alanlarının olduğunu söyledi.

Bu yorumlar, kemer sıkmayı borç krizindeki Euro Bölgesi'nin refaha ulaşması için en önemli yol olarak gören Avrupa'nın en büyük ekonomisinin duruşundaki değişikliği yansıtıyor. Durumu yeniden gözden geçirme zorunluğu, bölgedeki resesyonun tahminlerin üzerinde olması, işsizliğin rekor seviyelerde seyretmesi ve dıştan gelen daha fazla politika desteği çağrılarına işaret ediyor.

ABD Hazine Bakanı Jacob J. Lew bu hafta Avropa'nın büyüme ve kemer sıkmada doğru bir dengeyi bulmasının gerektiğini vurugulayarak, "Sanırım onları doğru yola sevketme konusunda biraz başarılı olduk" dedi.

Bloomberg anketine katılan 19 ekonomist, Euro Bölgesi ekonomisinin 5 çeyrek üst üste daraldığını ve resesyonun bu yılın ilk çeyreğine uzandığını tahmin ediyor. Avrupa Komisyonu, bu yıl GSYH'nin yüzde 0.4 azalacağını öngörüyor.