Advertisement

(15:45'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri, Almanya'da ihracatın artması ve G7 ülkelerinin maliye bakanlarının biraraya gelmeye hazırlanması ile birlikte yükseldi. Yen dolar karşısında son dört yıldır ilk kez 101 seviyesinin ötesine zayıfladı. Güney Kore wonu ve Tayland bahtı değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 08:25'te yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu ve son beş yılın en yüksek seviyesini daha da yukarıya genişletti. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1'den az bir yükseliş gösterdi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi dört baz puan yükselerek yüzde 1.85'e çıkarken, Japon tahvilleri değer kaybetti. Yen dolar karşısında, dünkü yüzde 1.6'lık kaybının ardından, yüzde 1.0 düşerek, 101.65 seviyesine geldi. Petrol ve altın yüzde 1.5'in üzerinde kayıplar yaşadı.

Almanya'da ihracat Mart ayında önceki aya göre yüzde 0.5 arttı. G-7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları bugün İngiltere'de biraraya geliyor. Yen, Japonya Başbakanı Shizo Abe ve Japonya Merkez Bankası'nın deflasyonu yenmek için para arzını güçlü bir şekilde artırması ile birlikte, Eylül ayından bu yana yüzde 23 değer kaybetti ve 1979 yılından bu yana en yüksek yıllık kaybına hazırlanıyor.

Münih'te Versicherungskammer Bayern'den Jean-Claude Wolferstaetter, "Kırılma modu," dedi ve "Sabit getirili menkul kıymet yatırımcı grupları hisse senedi piyasalarında gittikçe daha fazla geliyor. Tahviller yeterince getiri sağlamıyor," değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx europe 600 Endeksi, ArcelorMittal ve BT Group Plc gibi önemli şirketlerin beklenenden daha iyi kar açıklamasının ardından yükselişini dördüncü güne taşıdı. Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal yüzde 6.5 ile Eylül ayından bu yana en hızlı rallisini yaparken, İngiliz telefon şirketi BT Group yüzde 11 ile son üç yılın en kesk,n çıkışını gerçekleştirdi.

Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi bu hafta yüzde 1.2 yükseldi ve üçüncü haftayı da kazançla geçmeye yönlendi.

(15:45'te güncellendi)