Advertisement

Teknik göstergelerin aşırı alıma işaret etmesinin ardından Çinli telefon  şirketleri düşerken, emlak imarcıları, Gemdale Corp.'un satışlarının tırmanmasıyla artış kaydetti.

Çin'in gösterge endeksi bugün büyük bir değişiklik kaydetmese de, haftayı da artıda kapamaya hazırlanıyor. ZTE Corp. yüzde 2 değer kaybederek telefon şirketlerinin, 10 sektör grubu içerisinde en sert 3. düşüşe sahip olmasına neden oldu. Jiangxi Copper Co. düşük metal fiyatlarının etkisiyle geriledi. Gemdale, geçtiğimiz ay satışlarının yüzde 20 yükselmesi sonrasında yüzde 1.4 değerlendi. Çin'in resmi istatistik bürosu 13 Mayıs'ta sanayi üretimi, sabit getirili varlık yatırımı ve perakende satış verilerini açıklayacak. Yeni kredi ve para arzı rakamları ise bugün açıklanabilir.

Şanghay Bileşik Endeksi en azından 5 kez yön değiştirmesinin ardından yüzde 0.1 kayıpla 2,231.71 puana geriledi. Endeks bu hafta yüzde 1.2 yükseldi. Şanghay Bileşik Endeksi dün enflasyon beklentinin üzerinde hızlanırken, üretici fiyatlarının Nisan'da düşüş kaydetmesinin ardından yüzde 0.6 düştü.

Sanayi üretimi gibi ekonomik verilerin Nisan'da sıçramaya işaret edeceğini ancak bu sıçramanın çok büyük olmayacağını öngören West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, bunun en azından yatırımcılara ekonominin şimdilik kötülemeyeceğini göstereceğini söyledi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler Çin'in fabrika üretiminin Nisan'da yüzde 9.4 büyüyeceğini, perakende satışların da yzüde 12.8 artacağını öngörüyor.

CSI 300 Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 2,522.32 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.1 düştü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün Fed2in teşvikleri azaltacağı endişesiyle yüzde 0.2 aşağıda kapandı.