Advertisement

Azerbaycan'da bağımsızlığın elde edildiği 1991'den bu yana 18 kişiye "Atatürk" adı verildiği bildirildi. Terminoloji Komisyonu Başkanı Sayalı Sadıkova, halkın Mustafa Kemal Atatürk'e duyduğu sempati nedeniyle tercih ettiği ismin kullanılmasını yasaklamayı planladıklarını belirterek, "Atatürk tarihi bir şahsiyet ve bu isim sadece ona mahsus olmalı" dedi.
Azerbaycan Bakanlar Kurulu'na bağlı Terminoloji Komisyonu Başkan Yardımcısı Sayalı Sadıkova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de Atatürk isminin verilmesinin yasak olmasından hareketle araştırma yaptıklarını söyledi. Azerbaycan'da ismi Atatürk olan 18 kişi tespit ettiklerini aktaran Sadıkova, bu ismin verilmesinin kardeş ülke Türkiye ve onun kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e duyulan sevgiden kaynaklandığını ifade etti.
Sadıkova, Azerbaycanlı çocuklara yabancı ve toplumda yadırganacak isimlerin konulmaması için 8 bin ismi içeren bir liste hazırladıklarını ve onaylanmak üzere Milli Meclis'e göndereceklerini ifade etti.
Sadıkova, "Bu listede Atatürk ismi de olacak. Bundan sonra ülkede Atatürk isminin konulmasına müsaade etmeyeceğiz. Meclis'e göndereceğimiz listede de Atatürk isminin neden verilmemesi gerektiğine dair özel şerh yazacağız. Atatürk tarihi bir şahsiyet ve bu isim sadece ona mahsus olarak kalmalıdır" diye konuştu.

AA