Advertisement

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TPAO'nun halka arzıyla ilgili, "Hazırlıklarını yapıp Hazine'ye sunacağız. Hazine'den Sorumlu Başbakan Yardımcımızın değerlendirmelerinden sonra yine bunu Başbakanımız'a arz edeceğiz ve ondan sonraki gelişmeleri hep beraber kamuoyuyla paylaşacağız" dedi.

IICEC Geleneksel Uluslararası Enerji Forumu'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasında bahsettiği Doğu Akdeniz'de kapsamlı bir işbirliğine yönelik kendi fikrinin sorulması üzerine, gerek Güney Kıbrıs gerekse İsrail ile olası projeler üzerine bir takım hazırlıkları olduğunu söyledi.

Ancak, oradan elde edilecek gelir, kaynak, doğalgaz veya petrolün, Kıbrıs'ın tamamınca paylaşılmaması durumunda bu tür projeleri gerçekleştirmenin son derece zor olduğunu aktaran Yıldız, Güney Kıbrıs yönetiminin bu manada sürdürülebilir bir politikaya ulaşabileceğine inandığını dile getirdi.

İsrail'in özür sürecinden sonra yaşanan gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini de ifade Yıldız, söz konusu projelerle ilgili teknik çalışmaları tamamlayıp Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacaklarını, ondan sonraki karar çerçevesinde ne tür projeler geliştirilebileceğinin görüleceğini kaydetti.

Türkiye'nin, coğrafyasından kaynaklanan avantajları kendi lehine kullanmak için uğraşacağını ve bununla ilgili projelerin geliştirildiğini belirten Yıldız, "Ancak Türkiye, hiçbir zaman coğrafyasından kaynaklanan avantajları bir istismar aracı olarak kullanmayacaktır. 'Nasıl olsa falan ülkeler bize muhtaç, ondan dolayı şöyle bir tarz geliştirelim' demeyecektir. Her zaman pozitif tutumunu devam ettirecektir. Bu projelerin bölgeye kazandırılmış olması, bölgenin istikrarını olumlu etkileyen konulardır. Türkiye bölge istikrarına her zaman olduğu gibi bir çok ülkeden daha fazla katkı koymaya devama edecektir" diye konuştu.

TPAO, BOTAŞ gibi büyük kamu şirketlerinin özel şirketlerle, diğer ülkelerle, gerek bölge ülkelerinde gerekse dünyanın bir çok farklı yerinde iş birliği hazırlıklarına da başladığı bilgisini veren Yıldız, kamu ciddiyetiyle özel sektör dinamizmini birleştirerek, finansman yapısını doğru kurgulayarak, petrol ve doğalgaz aramalarına girecek kabiliyet ve kapasiteye sahip olduklarını vurguladı.

"Afrika'nın kuzeyi olsun, Afrika'nın güneyi olsun, bir çok ülkede ve Ortadoğu coğrafyasında olsun bunu yapabilecek durumdayız" diyen Bakan Yıldız, TPAO'nun uluslararası ilişkilerdeki deneyimleri ve yine iş yapma kabiliyet, kapasitesini özel sektör sermayesi ile buluşturmanın kendilerine yeni ufuklar açacağını bildirdi.
Yıldız, TPAO'nun kendine ayrılan bloklarda çalışmaya devam edeceğini ama artık büyüyen Türkiye'ye daha fazla işgücü katılmış bir TPAO oluşturulması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Daha fazla sermaye katılmış bir TPAO oluşturulması gerekiyor. Bu açıdan önümüzdeki günler, bu tür ortaklıkların rahatlıkla sergilenebileceği ve bir çok yatırımcımıza da bu manada seslenmiş oluyoruz, güzel iş fırsatlarının olacağı bir ortam oluşturmak istiyoruz.

Tabii ki uluslararası bir firma... Yine halka arzla ilgili hazırlıklarını yapıp Hazine'ye sunacağız. Hazine'den Sorumlu Başbakan Yardımcımız'ın değerlendirmelerinden sonra yine bunu Başbakanımız'a arz edeceğiz ve ondan sonraki gelişmeleri hep beraber kamuoyuyla paylaşacağız."

-"TÜPRAŞ'ın bu manada herhangi bir sıkıntısı ya da şikayeti bulunmuyor"-

Bakan Yıldız, Suudi Arabistan Petrol Bakanı ile bir görüşme yaptıklarını belirterek, "3 milyon tonlar civarında, yaklaşık 20 milyon variller civarında petrolümüzü Suudi Arabistan'dan alıyoruz" dedi.

Söz konusu görüşmede TÜPRAŞ'ın daha fazla petrol alımının gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine ise Yıldız, alışverişten son derece memnun olduklarını, TÜPRAŞ'ın bu manada herhangi bir sıkıntısı ya da şikayeti bulunmadığını dile getirdi.

Kendisiyle bu konuları da görüştüklerini kaydeden Yıldız, ayrıca insan kaynakları üzerine, AR-GE üzerine, yenilenebilir enerji kaynakları üzerine karşılıklı bilgi alışverişinde ve know-how transferinde bulunmak üzere bir mutabakat olduğunu ifade etti.

Yıldız, nükleer santralle ilgili olarak da konunun son 1 haftada Japonya ve Türkiye'nin görünürlüğünü ve gücünü artırdığını, aynı zamanda Türkiye'nin yatırım açısından da bir cazibe merkezi olduğunun vurgulanması açısından önemli olduğunu kaydetti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 3. nükleer santralle ilgili, "Onun yeri konusunda 2 yıllık bir çalışma yapılacak. Biz şu an 3. Nükleer Güç Santrali müzakeresine ara vermiş bulunuyoruz" dedi.

IICEC Geleneksel Uluslararası Enerji Forumu'nda soruları yanıtlayan Yıldız, yatırıma dönüşmeyen santrallerin iadesiyle ilgili, eğer bir yatırımcı yatırımında, projesinde ve finansmanında ciddi ise onun önünü açacaklarını kaydetti.

Lisansın gerçekleşmesine mani bir hal olduysa o şirketlere lisanslarını iade etmelerini istediklerini aktaran Yıldız, şöyle konuştu:

"Bu manada daha da devam ediyor. Ciddi de bir miktar olduğunu düşünüyorum. Yatırımcılarımızın hem kendi önlerini açmak, hem de bizim özellikle kamunun önünü açmak açısından da doğru olduğuna inanıyorum. Şu ana kadar 13 bin mega watt civarında bir miktar oluştu. Biliyorsunuz Türkiye'nin 130 bin mega watt civarında toplam bir müracaat olduğunu biliyoruz. Ben gerçekçi rakamlara ulaşmak açısından çıkarttığımız kanun tasarısının kanunlaşması açısından önemli artıları olduğunu düşünüyorum. Herkes kendi işine gücüne baksın. Kamu da, özel sektör de işine gücüne baksın. Biz de yatırımcı özel sektörün önünü açıyoruz."

3. nükleer santralin yerine yönelik bir soru üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

"Sayın Başbakanımız'ın 3. nükleer güç santralleriyle alakalı önümüze koyduğu hedef son derece manidar ve önemlidir. Şu açıdan manidar; Sanayileşmenin geleceği seviye burada vurgulanmaktadır. 8 üniteyi yabancı ortaklarıyla birlikte gerçekleştiren bir Türkiye'nin 9. 10. 12. ünitelere kadar kendi operatörlüğünde ama yine yabancılardan aldığı bir kısım know-how ve teknik hizmetlerle beraber o projeyi gerçekleştirebileceğine inanıyoruz. Sayın Başbakanımız'ın önümüze koyduğu hedefe ulaşabileceğimizi bir mühendis olarak da inanıyorum. Bunun teknik olarak yapılabileceğine inanıyorum. Sanayimizin lig atlayacağını söylemiştim. Onun yeri konusunda 2 yıllık bir çalışma yapılacak. Biz şu an 3. nükleer güç santrali müzakeresine ara vermiş bulunuyoruz. Bu ikisi ile alakalı anlaşmaları uygulamaları gerçekleştirilecek bütün yapıları ve insan kaynaklarını oluşturuyoruz. Bu 2 yıllık çalışma özellikle Japonya'nın Sinop için yapacağı çalışmaların arasına alındı biliyorsunuz. Yeri ile alakalı, eğer bu 2 yıl içerisinde herhangi bir şehir duyarsanız, şu anda bunun spekülatif olduğunu söylemem lazım. Bu çalışmalar ciddi çalışmalar, zaman alıcı çalışmalar ve bütün jeolojik verilerle beraber. Türkiye bir deprem ülkesidir. Özellikle depremselliği önemsediğimizi,son derece dikkate aldığımızı söylemem gerekiyor. Bunla alakalı çalışmaları tamamladıktan sonra kamuoyuyla paylaşacağız."

-"Kaya gazının uluslararası arenaya daha erken açılması Türkiye'nin lehine"

Bakan Yıldız, ABD'nin şeyl gazını 5 yıldan önce uluslararası piyasaya sürmeyeceği ile ilgili, "ABD'nin tespit ettiği ve büyük rezervlere ulaştığı şeyl gazı dünya piyasasına açıldığı kadar fiyattan etkilenecektir" dedi.

Arz artmadan tüketimin hemen hemen sabit kaldığını düşündüklerini aktaran Yıldız, doğal gazdaki arz artmazsa fiyatların bundan olumlu manada etkilenmeyeceğini dile getirdi.

Amaçlarının ve taleplerinin arzın artmasıyla doğal gaz fiyatlarının düşmesi ile ilgili beklentileri olduğunu anlatan Yıldız, Türkiye'nin gazının yüzde 97'sini dışardan aldığını anımsattı.

ABD ile önümüzdeki hafta yapılacak görüşmelerde bunların da gündeme gelebileceğini vurgulayan Yıldız, "Şeyl gazıyla alakalı Türkiye'nin uygun fiyatlarla talebi olacaktır. Biz de uluslararası arenaya şeyl gazının daha erken açılmasının Türkiye'nin lehine olacağını belirtiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaya gazının piyasaya açılması oranında diğer enerji kaynaklarının fiyatlarına etki edebileceğine dikkati çeken Yıldız, "Kaya gazının uluslararası piyasaya açıldığı kadar fiyatların değişeceğine inanıyorum. Bu anlamda petrol fiyatlarını da etkileyeceğine inanıyorum. Yani ham petrol doğal gaza bağlıdır ama aynı zamanda doğal gaz da ham petrol fiyatlarına bağlıdır. Ben her ikisinin fiyatları aşağı doğru çekme yönünde mutlaka etkileyeceğine inanıyorum" dedi.

Nükleer santrallerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme konusunda kamu ve özel sektörün şeffaflık adına gerekli çalışmaları yaptığını aktaran Yıldız, "Tabii ki bunları vatandaşlarımıza uygun bir şekilde anlatacağız" ifadesini kullandı.

Yıldız, Batman'dan çıkan yerli petrolü Dörtyol'a ulaştıran boru hattında bir kepçe operatörünün hatasıyla meydana gelen patlamaya ilişkin şu bilgiyi verdi:

"Yaşanan bir kazaydı tabii ama onarım çalışmalarımız bitti. Ve şu anda Türkiye'nin yerli çıkarttığı petrol Batman'dan Dörtyol'a akış başladı.

AA