Advertisement

Fed Philadelphia Başkanı Charles Plosser, kendi işsizlik oranı beklentileri gerçekleştiği takdirde merkez bankasının tahvil alımını bu yıl sonunda durduracağını dile getirdi.

Milano'da yaptığı bir konuşmada Plosser "Son zamanlardaki gelişmelerde benim yıl sonu yüzde 7 olacağını düşündüğüm işsizlik oranını gözle görülür bir şekilde etkileyecek bir dönüş görmediğimiz sürece programı bu yılın sonu gelmeden bitirebiliriz" ifadelerini kullandı.

ABD merkez bankası yetkilileri aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımı programının yavaşlatılması veya sonlandırılması konusunu tartışıyorlar. Fed tarafından açıklanan verilere göre tüketici fiyatları Mart ayında bir önceki yıla göre yüzde 1 yükselerek Ekim 2009'dan bu yana en zayıf yükselişi gösterdi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 1 Mayıs'ta yaptığı açıklamada şu anki hızda varlık alımına devam edileceği ve enflasyon ve işgücü piyasasındaki değişikliklere cevap olarak bu hızı artırabileceği veya düşürebileceğini belirtti.

Plosser, merkez bankasının Haziran 18 ve 19'da yapılacak olan bir sonraki toplantısından başlamak üzere alımlarını yavaşlatması gerektiğini dile getirdi.