Advertisement

Euro Bölgesi'nin en büyük 4. ekonomisi İspanya'nın merkez bankasının, ülkenin sorunlu şirketlerine ve zor durumdaki hanehalkına verdikleri 200 milyar euro değerindeki yeniden yapılandırılmış kredi portföyünü zarar yazmaları yönündeki baskısıyla karşılaşan İspanyol bankaları, yeni bir finansal darbeyle yüzleşmek zorunda kalacak.

İspanya Merkez Bankası'nın bu hamlesinin, İpsanyol bankalarının çoğunun düşük kârlar altında ezildiği dönemde sistem genelinde kötü kredi oranlarını artıracağı ve bankaların kazançlarını daha da azaltacağı tahmin ediliyor. Analistler, hamlenin ülkenin bazı sorunlu bankalarının sermaye pozisyonlarını yeniden gündeme getireceğine ve bu bankaları yeni sermaye artırma ihtiyacını önlemeleri için varlık satmaya zorlayacağına inanıyor.

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre bu hamle aynı zamanda, regülatörlerin, bankaların hâlen kredi defterlerinde İspanya'nın uzun zamandır devam eden ekonomik krizinden kaynaklanan gerçek zararın büyüklüğünü kabul etmekten kaçındığına yönelik endişelerini yansıtıyor.

Regülatörler özellikle İspanyol bankalarının, borçlarını ödeyemeyecek durumda olan şirketlerle, refinansman anlaşması yaparak zararı önlemiş olabileceğinden endişe ediyor.

Resmi rakamlara göre İspanyol bankalar toplam kredi hesaplarının 208.2 milyar euro ile yaklaşık yüzde 14'lük kısmını yeniden finanse etti. Ancak bankalar, yeniden yapılandırılmış toplam kredilerin yüzde 40'ından fazlası hâlen normal performans gösteriyormuş gibi davranarak, ilerideki olası zararlara karşı önlem almaktan kaçınmaya devam ediyor.