Advertisement

Latin Amerika devi Brezilya, 3 yılda 3 kurtarma paketi çıkaran Avrupa'da tahvil sahiplerinin daha fazla maliyet yüklenmesini öngören uygulamaların yolunu izleyerek, vergi mükelleflerinin ödeyeceği kurtarma planlarını önlemek için sorunlu bankalarının bazı kreditörlerinin zarar yazmasını öngören bir kurtarma planı üzerinde çalışıyor.

Brezilya Merkez Bankası 6 Mayıs'ta iflas durumunda ikinci derecede ve teminatsız tahvil sahiplerinin zarar yazmasını ve onların yatırımlarının bankaları desteklemesini öngören bir kurtarma planı taslağı hazırladıklarını söyledi. Eski bir merkez bankası direktörlerinden Carlos Thadeu de Freitas Gomes'e göre bu hamle, ülkenin yatırım notuna sahip olan bankalarının, şu anda yüzde 3.77 ile rekor düşüklerde seyreden fonlama maliyetlerini sıçratabilir.

Avrupa Birliği yetkililerinin düşündüğü plana benzeyen teklif, 7 Brezilya bankasının son 3 yılda borçlarını ödeyemez hâle gelmesinin ve mevduat sigortaları fonunun Banco Panamericano SA'yı kurtarmak için 3.8 milyar real (1.9 milyar dolar) ödemek zorunda kalmasının ardından yapıldı. Ulusal Ticaret Konfederasyonu'nun başekonomisti olan Freitas, kuralların, finansal şirketlerin maliyetini artırsa da yatırımcıların risklerini netleştireceği, vergi mükelleflerinin parasını koruyacağını ve politika yapıcıları, aşırı risk almış olan bankaları kurtarma baskısından kurtaracağını söyledi.

Planın düzen inşa ederek, daha fazla şeffaflık getireceğini savunan Freitas, "Yatırımcılar iflas olduğunda, maliyeti karşılamak zorunda olduklarını bilecek" dedi.