Advertisement

Dünya Altın Konseyi'nden yapılan açıklamaya göre, dünyanın en büyük altın alıcısı Hindistan'da sarı metal ithalatı kuyumcuların ve külçe altın tedarikçilerinin yükselen talebi karşılamak için ellerindeki stoğa yönelmeleri üzerine son 3 çeyrekte ilk defa düşüş yaşadı.

Hindistan'a gelen sevkiyatlar 31 Mart itibariyle sona eren üç aylık periyod boyunca yüzde 5.7 düşerek 215 tona geriledi. Geçen yıl aynı süre boyunca bu rakam 228 ton olarak gerçekleşmişti. Toplam talep yüzde 27 tırmanarak 256.5 tona yükselirken, mücevher satışları yüzde 15'lik artışla 159.5 ton, sikke satışları ise yüzde 52 artışla 97 tona çıktı.

Altının geçtiğimiz ay ayı piyasasına girmesiyle beraber Hindistan'da talebin daha da artabileceği konuşuluyor. Külçe altın 15 Nisan'ı da içine alan iki seansta toplam yüzde 14 değer kaybederek 1983 yılından beri en sert düşüşünü gerçekleştirmişti. MMTC-PAMP India Pvt. rafinerisinden yapılan açıklamaya göre bu durum Mayıs ayında üst üste 2. ay 100 tonun üstünde alıma yol açabilir.

Dünya Altın Meclisi açıklamasında "Hindistan piyasası iyi hazırlanmıştı ve 4. çeyrekteki stok büyümesi ticaret için yeterli bir stoğun 1. çeyreğe uzamasını imkan verdi. Bu stoklar, Ocak sonuna doğru yapılan vergi artırımı üzerine tükenirken, yatırımcılar Şubat ayında yerel altın fiyatlarında yaşanan düşüşten olabildiğince yararlanmak istediler" ifadelerini kullandı.

İthalat, hükümetin okyanus ötesi alımlarda vergiyi artıracağı söylentileri ve festival, düğün gibi aktivitelerin sıklığıyla 31 Aralık'a kadar olan süre boyunca yüzde 2 yükselerek 255 tona çıkmıştı.