Advertisement

Küresel ekonominin hâlâ "durağan ve kırılgan" olduğuna dikkat çeken ABD Hazine Bakanlığı uluslararası ilişkiler Müsteşarı Lael Brainard, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin yerel talep büyümesini canlandırmaya odaklanmasının gerektiğini söyledi.

Brainard, küresel toparlanmanın, gelişmiş ülkelerin çoğunda zayıf talep büyümesinden, gelişmekte olanların da dayanıklı bir dengeleme için gereken kur esnekliğine yeterince hızlı ulaşmamasından ötürü geride kaldığını savunarak, "Bunun, tüm dünyanın ABD'nin toparlanmasına bağlı hâle gelmesi riski taşıdığını" ileri sürdü.

Euro Bölgesi ekonomisi ilk çeyrekte daralarak, resesyonun 6. çeyreğinde de devam ettiğine işaret etti ve euro birliği liderlerinin üzerindeki büyümeyi destekleme baskısını artırdı.

Avrupa Birliği'nin Lüksemburg'daki istatistik ofisi,  gayrisafi yurtiçi hasılanın 2012'nin son çeyreğinde yüzde 0.6 daralmasının ardından, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0.2 küçüldüğünü açıkladı.

Euro Bölgesi yetkililerinin finansal istikrarı korumak ve kuyruk risklerini azaltmak için attıkları zorlu adımlardan ötürü tebrik edilmesinin gerektiğini söyleyen Brainard, "Artık adımların, dünya ekonomisinin önemli motorlarından birinin ekonomik potansiyelinde kalıcı bir zarar oluşmasının önlenmesi için talebin ve istihdamın desteklenmesine odaklanması gerekiyor" dedi.