Advertisement


Merkez Bankası, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını kısa vadeli yükümlülükler için aşağıdaki şekilde artırdı:

Yabancı Para Yükümlülükler                                                         Mevcut Oranlar (%)      Yeni Oranlar (%)

Vadesiz ve ihbarlı DTH, yabancı para özel cari ve vadesiz kıymetli maden                     
depo hesapları ile 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar (1, 3 ve 6 ay
dâhil) ve 1 yıla kadar vadeli DTH, yabancı para katılma ve kıymetli maden        12,5                    13,0
depo hesapları

1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli DTH, yabancı para katılma ve kıymetli maden
depo hesapları ile birikimli DTH ile yabancı para katılma hesapları                       9                        9

1 yıla kadar vadeli (1 yıl dâhil) diğer yükümlülükler                                      12,5                    13,0

3 yıla kadar vadeli (3 yıl dâhil) diğer yükümlülükler                                      10,5                    11,0

3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler                                                       6                         6   

Banka, yabancı para zorunlu karşılık oran artışıyla piyasadan yaklaşık 1 milyar ABD doları likidite çekileceğini ve hâlihazırda yüzde 11,5 olan yabancı para efektif zorunlu karşılık oranının yüzde 11,9 seviyesinde gerçekleşeceğini kaydetti.
Merkez Bankası ayrıca, Türk lirası zorunlu karşılıkların Döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı uygulamasında imkân üst limiti değişmeden dilim sayısına bir basamak ilave edildiğini ve ilk dilim hariç diğer dilimlerde rezerv opsiyonu katsayısının (ROK) 0,1 puan yükseltildiğini belirtti.
 Buna göre döviz ROK’ları aşağıdaki şekilde belirlendi:

Döviz Tesis İmkanı Dilimleri (%)           Mevcut ROK       Yeni ROK

0-30                                                                          1,5                     
30-35                                               1,7                     1,8
40-45                                               2,1                     2,2
45-50                                               2,4                     2,5
50-55                                               2,6                     2,7
55-60                                               2,7                     2,8

Merkez Bankası, açıklamasında, "Bankalar Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânını istikrarlı bir şekilde kullanmakta olup, yararlanma oranı yüzde 84,1 (50,5/60) düzeyindedir. Mevcut imkân dâhilinde Türk lirası zorunlu karşılıklar için 30,9 milyar ABD doları değerinde döviz tutulmaktadır. Yapılan değişiklik sonucunda imkânın aynı oranda kullanılması halinde, Bankamız döviz rezervlerinde yaklaşık 0,8 milyar ABD doları artış olması beklenmektedir.

Söz konusu düzenlemeler 24 Mayıs 2013 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 7 Haziran 2013 tarihinde başlayacaktır." dedi

-Bir ay vadeli repo miktarı-

Merkez Bankası ayrıca,  yapılan TL likidite ihtiyacı öngörüleri çerçevesinde, Para Politikası Kurulu’nun 16 Mayıs tarihli toplantısında alınan karar uyarınca bir sonraki Kurul toplantısının yapılacağı 18 Haziran 2013 tarihine kadar miktar ihalesi açılacak günlerde bir hafta vadeli fonlama tutarının 0,2 milyar TL ile 9 milyar TL arasında olmasının kararlaştırıldığını duyurdu.

Banka, 17 Mayıs – 18 Haziran 2013 döneminde açılacak bir ay vadeli repo ihale miktarına ilişkin üst sınırın her bir ihale için 0,5 milyar TL olarak belirlendiğini belirtti.