Advertisement

ABD doları, ekonomistlerin Philadelphia bölgesi imalat aktivitesinde genişleme göstermesini beklediği raporlar öncesinde tırmanırken, işsizlik başvuruları Ocak 2008'den bu yana en zayıf seviyede seyretti.

Dolar, Fed Philadelphia Başkanı Charles Plosser'in merkez bankası varlık alımlarını düşürmek istediğini dile getirmesinin ardından diğer 16 büyük para birimi karşısında değer kazandı. Euro ise dolar karşısında üst üste 6. gün zayıflamayı sürdürdü ve son 12 ayın en uzun kayıp periyodunu devam ettirdi. Avustralya doları ise emtia fiyatlarının düşmesiyle 11 ayın en zayıf seviyesine geriledi.

Londra'da bulunan Rabobank International kıdemli Döviz stratejisti Jane Foley, "Dolara yönelik beklentilerde bir değişme oldu. Mayıs biraz daha yapıcı haberler getirdi. Eğer ABD daha iyi büyüme verileri açıklamaya devam ederse, Fed'in varlık alımını azaltma ihtimali de yükselecektir" yorumunu yaptı.

Dolar, New York saatiyle 07:00'da yüzde 0.4'lük artışla beraber 102.68 yene tırmanırken, gün içerisinde 102.76 yeni görerek Ekim 2008'den bu yana en güçlü seviyeye dokundu. Euro karşısında yüzde 0.2 değerlenen ABD para birimi 1.2867 dolar olurken, dün 1.2843 dolara kadar yükselip 4 Nisan'dan bu yana zirve seviyeyi görmüştü. Altı günlük kazanç, Mayıs 2012'den bu yana en uzun süren periyod olarak dikkat çekiyor. Euro, yen karşısında da yüzde 0.3 ilerleyerek 132.11 seviyesine çıktı.