Advertisement

İspanya ve İtalyan tahvilleri, ülkelerin bankalar üzerinden geçtiğimiz 2 gün boyunca 13 milyar euroluk tahvil satmasıyla beraber yükseldi.

10 yıllık İspanyol tahvil faizleri, Euro Bölgesi tüketici fiyatlarının Nisan ayında son 3 yılın en düşük seviyesine yakın seyrettiğini gösteren verilerle beraber neredeyse son 2 haftanın en sert düşüşünü yaşadı. 10 yıllık Alman tahvilleri ise faizlerin dün 7 haftanın zirvesine ulaşmasının ardından çok değişiklik göstermedi. 5 yıllık Fransız tahvilleri 3.65 milyar euroluk tahvil ihalesinin ardından yükseldi.

Londra'da bulunan Credit Agricole Corporate & Investment Bank sabit gelir stratejisti Orlando Green, "Bu hafta Euro Bölgesi çevre ülkelerden fonlama programları ile ilgili gayet iyi ilerlemeler görüldü. Bu önümüzdeki aylarda bir domino etkisini azaltıyor" yorumunu yaptı.

10 yıllık İspanyol tahvil faizleri 8 baz puan birden düşerek Londra saatiyle 12:39'da yüzde 4.27 oldu ve 3 Mayıs'tan bu yana en büyük güniçi düşüşü yaşadı. Faiz oranları dün yüzde 4.41'e yükselerek 25 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü.

10 yıllık İtalyan tahvil faizleri ise 6 baz puan düşerek yüzde 3.95 oldu.