Advertisement

ABD endeks vadelileri, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin dün zirve rekorunu genişletmesinin ardından, konut başlangıçlarının Nisan ayında son beş yılın en yüksek seviyesinden gerilediğini göstermesi beklenen raporların açıklanmasından önce yatay seyrediyor.

En büyük network donanımı üreticisi Cisco Systems Inc. (CSCO), üçüncü mali çeyrek kâr verilerinin tahminleri aştığını açıkladıktan sonra Almanya işlemlerinde yüzde 8.8 yükseldi. Tesla Motors (TSLA) Inc., 830 milyon dolar kadar hisse satışı planlarını duyurmasıyla Almanya işmelerinde yüzde 10'luk bir artış gösterdi.

S&P 500 Haziran vadeli endeksi yüzde 0.1'in altında düşüş yaşayarak New York saati ile 07:29'da 1,654.2 puan oldu. Gösterge endeksi dün yüzde 0.5'lik ralli ile 1,658.78 puana ulaşarak tüm zamanların zirve rekorunu kırdı. Dow Jones Industrial Average (INDU) vadeli kontratları 2 puan, yani yüzde 0.1'den daha az, bir gerileme ile bugün 15,233 puan oldu.

Londra'da bulunan Hargreaves Lansdown Plc (H/L) hisse senetleri başkanı Richard Hunter, "ABD vadelileri, Wall Street'te dün bir başka rekor günü yaşanmasının ardından sakin seyrediyor. Bir düzeltme için biraz geç kalındığı kabul edilse de şu an için böyle bir düzeltmenin başlaması adına net bir neden yok" yorumunu yaptı.

Bugün Washington saatiyle 08:30'da açıklanacak olan veriler öncesinde ekonomistlere göre ABD'deki konut başlangıçları muhtemelen Nisan ayında düşüş yaşadı. Bloomberg anketine katılan 81 ekonomistin tahmin medyanı; yılda ortalama 970,000 mülk yapımında çalışmaya başlandığı yönünde. Konut başlangıçları Mart'ta 1.04 milyon hıza ulaşarak, Haziran 2008'den bu yana en hızlı seviyeye ulaşmıştı.